Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
GAMMIX D35's composed and understated triangular outline is specifically designed for gamers with unique personalities. The D35's small heatsink allows for easy installation in small chassis. The GAMMIX D35 has undergone strict selection and screening procedures, passing reliability and compatibility tests, and delivers a strong and durable product that epitomizes the highest of quality! Using only the highest quality IC chips and PCBs, the GAMMIX D35 is made to deliver higher overclocking performance and reliability. ADATA memory have been tested and verified to work with the latest AMD platforms for hassle-free compatibility and excellent overclocking performance. Intel Extreme Memory Profile (XMP) 2.0 makes overclocking a snap and enhances system stability. Instead of adjusting individual parameters in BIOS, you can do it right through your PC's operating system.
| SKU | AX4U360016G18I-SBKD35 |
| Memory Series | XPG D35 |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 16GB Module (1 x 16GB) |
| Tested Latency | 18-22-22 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Tested Speed | 3600MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 15-15-15 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.20V |
| Speed Rating | PC4-28800 (3600MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
ADATA XPG GAMMIX D35 16GB (1 x 16GB) DDR4 DRAM 3600MHz CL18 1.35V AX4U360016G18I-SBKD35 Memory Module — Black
- Product Code: AX4U360016G18I-SBKD35
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R5,540




