Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The XPG LANCER ushers in the DDR5 era for gaming memory. Reaching frequencies of up to 6400 MT/s, It will give you a major performance boost for gaming and overclocking. The XPG LANCER DDR5 features a built-in Power Management IC (PMIC) that enhance power supply stability. It's lower operating voltage also make LANCER more power-efficient than DDR4. With On-die error correcting code (ECC) this module can correct errors in real-time to provide increased stability and reliability. High-quality ICs and PCBs ensure uncompromised performance and reliable overclocking, ideal for discerning gamers and overclockers. Support for AMD EXPO (EXtended Profiles for Overclocking) and compatibility with the latest platforms for reliability and stability.
| SKU | AX5U6000C2832G-CLAWH |
| Memory Series | XPG LANCER |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 32GB Module (1 x 32GB) |
| Tested Latency | 28-36-36 |
| Tested Voltage | 1.40V |
| Tested Speed | 6000MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 40-39-39-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-48000 (6000MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0, AMD EXPO |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
ADATA XPG LANCER 32GB (1 x 32GB) DDR5 DRAM 6000MHz CL28 1.40V AX5U6000C2832G-CLAWH Memory Module — White
- 32GB DDR5 Module (1 x 32GB)
- Rated Speed: 6000 MT/s
- Rated Latency: 28-36-36
- Rated Voltage: 1.40V
- Height: 43.5mm
- Colour: White
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- AMD EXPO Memory Profile
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: AX5U6000C2832G-CLAWH
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





