Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The XPG SPECTRIX D60G DDR4 memory features a unique dual RGB light strip design that gives it the largest RGB surface area of any memory module! What's more, it sports a wide frequency range from 3000-4133MHz and supports Intel XMP 2.0 profiles for easy overclocking. The fully exposed RGB light strips are extra-wide for maximum effect. Combined with a mesmerizing multi-colored flow effect, your build will outshine the competition! The D60G sports more RGB lighting per mm2 than any other memory module out there, 9,497mm2 to be exact. That equates to over 60% of the module's surface area. The unique avant-garde styling of the D60G will turn heads. It includes an edgy X-light design with a diamond-inspired, multi-faceted surface that's a cut above the rest.
| SKU | AX4U320038G16-ST60 |
| Memory Series | XPG D60G RGB |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 8GB Module (1 x 8GB) |
| Tested Latency | 16-20-20 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Tested Speed | 3200MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Individually Addressable |
| SPD Latency | 19-19-19 |
| SPD Speed | 2666MHz |
| SPD Voltage | 1.20V |
| Speed Rating | PC4-25600 (3200MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
ADATA XPG SPECTRIX D60G RGB 8GB (1 x 8GB) DDR4 DRAM 3200MHz CL16 1.35V AX4U32008G16A-ST60 Memory Module — Black
- Product Code: AX4U32008G16A-ST60
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R2,110


