Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Focused firepower streamlines and elevates the core Windows 10 Pro gaming experience in the ROG Strix G17. With up to a powerful AMD Ryzen 9 5900HX CPU and GeForce RTX 3070 GPU, everything from gaming to multitasking is fast and fluid. Go full-throttle on esports speed with a competition-grade display up to 300Hz/3ms, or immerse in rich detail on a WQHD 165Hz/3ms panel. Adaptive-Sync makes gameplay ultrasmooth, while advanced thermal upgrades help you stay cool under pressure. No matter what your game is, you can achieve your perfect play.
| Model | G713QM-91610G0T |
| Processor | AMD Ryzen 9 5900HX Octa Core with SMT 3.30 GHz Base Clock, 4.60 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (2 x 8 GB) 2 slots up to 32 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB |
| Storage | 1 TB PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 17.3" Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 144 Hz Sync Technology: Adaptive Sync |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| Audio | Smart Amp Technology Dolby Atmos AI noise-canceling technology Built-in array microphone 2x 4W speaker with Smart Amp Technology |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth: Bluetooth 5.1 |
| Webcam | None |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x 3.5mm Combo Audio Jack 1 x HDMI 2.0b 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC 1 x RJ45 LAN port |
| Software | Windows 10 Home |
| Power | Battery: 4 Cells, 90Whrs Power Supply: 240w |
| Dimensions | 395mm x 282mm x 23 - 28mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
ASUS ROG Strix G17 G713 2021 Series G713QM-91610G0T Laptop — Ryzen 9 5900HX / 17.3" FHD 144Hz / 16GB DDR4 RAM / GeForce RTX 3060 6GB / 1TB NVMe / Windows 10 Home / Grey
- Product Code: G713QM-91610G0T
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





