Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Budget friendly. Business ready. Get connected with the HP 255 Laptop PC with powerful technology and a streamlined chassis that’s easy to take everywhere you go. Complete business tasks with an AMD processor and essential collaboration tools. The HP 255 Laptop keeps up with mobile workstyles with a thin and light design. The beautiful display with its narrow border design and big screen-to-body-ratio provides ample space for work or streaming content. This laptop is ready to connect to all your peripherals and is designed to fit the needs of business with a USB Type-C data port, an RJ-45 port and an HDMI port.
| Model | 7N4W7AA |
| Colour | Black |
| Processor | AMD Ryzen 5 5500U 6-Core with SMT 2.10 GHz Base Clock, 4.00 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR4-2400 (1 x 8 GB) 2 slot up to 16 GB |
| Graphics | AMD Radeon Vega 7 |
| Storage | 256 GB M.2 PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Resolution: 1366x768 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Fullsize Keyboard with Numpad |
| Audio | Stereo speakers |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ac Wi-Fi 5 Bluetooth: Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | SD |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1 x HDMI 1.4b 1 x RJ45 Ethernet 1 x Headphone / Mic Combo Jack |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 cells, 41 Whr Power Supply: 65w |
| Dimensions | 358mm x 242mm x 20mm |
| Weight | 1.74 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
HP 255 G8 7N4W7AA Laptop — Ryzen 5 5500U / 15.6" WXGA / 8GB DDR4 / 256GB NVMe SSD / Windows 11 Home / Black
- Product Code: 7N4W7AA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK






