Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Everything you need with a 17" IPS display, new AI-enhanced AMD Ryzen CPUs, and NVIDIA RTX GPUs. With an impressive 17" IPS display with VRR and 100% sRGB, this is all the screen you'll need. The future of gaming is here with new AI-enhanced AMD Ryzen 8000 Series CPUs and NVIDIA RTX 40 Series GPUs. With a 1-zone RGB numeric keyboard and FHD camera, the new OMEN 17 is ready for anything. NVIDIA GeForce RTX 40 Series GPUs are beyond fast. Powered by the NVIDIA Ada Lovelace architecture which delivers a leap in both performance and AI-powered graphics. Experience lifelike virtual worlds with ray tracing and ultra-high FPS gaming. Every gamer deserves perfectly smooth gameplay and peak performance. Game confidently with a high refresh rate, low framerate compensation, and low latency. AMD FreeSync Premium certified monitors are here. Get the best performance for your creative works, while not sacrificing battery life. VRR technology allows your PC to dynamically adjust its refresh rate based on the frame rate of the content you’re viewing.
| Model | A76U3EA |
| Colour | Shadow Black Aluminum |
| Processor | AMD Ryzen 9 8945HS 8 Core with SMIT 5.20 GHz Boost Clock |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 (2 x 16 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB GDDR6 |
| Storage | 1 TB M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 17.3" IPS Resolution: 2560x1440 Refresh Rate: 240 Hz Sync Technology: FreeSync Premium |
| Keyboard | 1-Zone RGB Keyboard with Numpad |
| Audio | DTS:X Ultra Dual Speakers HP Audio Boost HyperX |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6 802.11ac Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: No |
| Webcam | FHD 1920x1080 IR Camera |
| Card Reader | No |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, supports DisplayPort & Power Delivery 1 x HDMI 2.1 1 x Headphone / Mic Combo Jack 1 x RJ45 |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 6 cells, 83 Whr Power Supply: 230w |
| Dimensions | 398mm x 278mm x 28 - 30mm |
| Weight | 2.95 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
HP OMEN GAMING 17 A76U4EA Laptop — Ryzen 9 8945HS / 17.3" WQHD 240Hz / 32GB DDR5 / GeForce RTX 4060 8GB / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Shadow Black
- AMD Ryzen 9 8945HS 8-Core CPU
- Up to 5.20GHz Boost Speed
- 32GB (2 x 16GB) DDR5-5600 RAM
- NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB GDDR6
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 17.3" 2560x1440 IPS 240Hz Display
- 1-Zone RGB Backlit Keyboard with Numpad
- Windows 11 Pro
- 3 Year Warranty
- Product Code: A76U4EA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






