Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Drive business growth with the commercial-grade HP Pro x360 435 convertible touchscreen laptop. Focus on business priorities with a well-equipped device for hybrid work, that’s durably built and easily upgradeable for long-term performance. Look your best wherever you work with enhanced camera features and lighting adjustments. Passed 19 MIL-STD tests for durability and easily serviceable - helping make the most of your IT investment. Keep up with daily tasks with the latest AMD CPU, long battery life, and upgradeable memory and storage.
| Model | 85D20EA |
| Colour | Pike Silver |
| Processor | AMD Ryzen 5 7530U 6-Core with SMT 2.00 GHz Base Clock, 4.50 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (1 x 16 GB) 2 slot up to 32 GB |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 13.3" IPS Touchscreen Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Audio | Stereo speakers |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6E Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | MicroSD |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, supports DisplayPort & Power Delivery 1 x HDMI 2.0 1 x Headphone / Mic Combo Jack |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 cells, 42 Whr Power Supply: 65w Type-C |
| Dimensions | 309mm x 223mm x 18mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Warranty | 3 Years On-site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years On-site |
HP Pro x360 435 G10 85D20EA 2-in-1 Laptop — Ryzen 5 7530U / 13.3" FHD Touchscreen / 16GB DDR4 / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Pike Silver
- Product Code: 85D20EA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK








