Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
2x Fans. 2x Fun:
Delivering the latest AMD RDNA 3 architecture experience in its purest form, the Dual Radeon RX 7600 EVO melds performance and simplicity like no other. Leveraging advanced cooling technologies derived from flagship graphics cards, the Dual series opts for substance over style, making it the perfect choice for a well-balanced build. Buckle up and engage cutting-edge gaming prowess.
COOLING:
- Axial-tech Fan Design - Better, faster, stronger: Two tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub that facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure.
- 0dB Technology - Quiet intelligence: An advanced onboard controller brings fans to a standstill when the GPU core temperature is below 55 Celsius, letting you enjoy light gaming in relative silence. As temps rise past the threshold, the fans automatically start up again.
- Dual Ball Fan Bearings - Up To 2X longer lifespan: Different bearing types have unique pros and cons. Ball bearings excel at durability and can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
ENGINEERING:
- Auto-Extreme Technology - Reliability Boost: Auto-Extreme Technology is an automated manufacturing process that sets new standards in the industry by allowing all soldering to be completed in a single pass. This reduces thermal strain on components and avoids the use of harsh cleaning chemicals, resulting in less environmental impact, lower manufacturing power consumption, and a more reliable product overall.
- Protective Backplate - That's so metal: The circuit board is reinforced by an aluminum backplate that adds structural rigidity, helping to prevent flex and protect components and trace pathways from damage.
- Stainless Steel Bracket - Steel yourself: The mounting bracket of the Dual has been beefed up with 304 Stainless Steel that is harder and more resistant to corrosion.
| Graphics Processing | Radeon RX 7600 |
| Core Clock | OC Mode: Up to 2715 MHz (Boost Clock) / Up to 2300 MHz (Game Clock) Default Mode: Up to 2695 MHz (Boost Clock) / Up to 2280 MHz (Game Clock) |
| Stream Processors | 2048 |
| Ray Accelerators | 32 |
| Memory Clock | 18000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 288 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 229 x 123 x 49 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 1 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Speedsetup Manual |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS DUAL Radeon RX 7600 EVO OC Edition 8GB GDDR6 Graphics Card, 8GB
- AMD Radeon RX 7600 Graphics Processor
- Base Clock: 1720 MHz
- Boost Clock: Up To 2715 MHz
- Stream Processors: 2048
- Ray Accelerators: 32
- AI Accelerators: 64
- Compute Units: 32
- Memory: 8GB GDDR6
- Effective Memory Clock: 18,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- AMD FSR AI Upscaling Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- 3 x DisplayPort 1.4a, 1 x HDMI 2.1
- 1 x PCIe 8-Pin Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90YV0LD0-M0NA00
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
- R7,199
-
R5,999








