Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
ASUS Dual Radeon RX 7600 XT fuses dynamic thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for maximizing airflow to the heatsink — are packed into the 22.7 cm long, 2.5-slot card, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build. To eliminate unnecessary noise, a stop mode halts all fans when the GPU temp falls below 55 degrees and power consumption is low. Do you prioritize low core temps or low noise levels? Performance mode will let the fans spin up to keep the card running cool all the time. Quiet mode keeps the same power target and top-end settings, but offers a less aggressive fan curve for quieter operation at medium temps. For even more customization and control, check out our GPU Tweak III software. A carefully designed shroud, heatsink, and heatpipe layout allows the two Axial-tech fans to leverage chassis side-panel ventilation and deliver thermal performance that belies the card’s size. The PCB is reinforced by an aluminum backplate that adds structural rigidity, helping to prevent flex and protect components and trace pathways from damage. The mounting bracket of the Dual has been beefed up with 304 Stainless Steel that’s harder and more resistant to corrosion.
| Graphics Processing | Radeon RX 7600 XT |
| Core Clock | OC Mode: Up to 2801 MHz (Boost Clock) / Up to 2513 MHz (Game Clock) Default Mode: Up to 2781 MHz (Boost Clock) / Up to 2493 MHz (Game Clock) |
| Stream Processors | 2048 |
| Ray Accelerators | 32 |
| Memory Clock | 18000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 288 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 227 x 123 x 50 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 600W |
| Power Connectors | 1 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Thank You Card Speedsetup Manual |
With 80+ Bronze certification, dual ball fan bearings, etched cables and an 6-year warranty, the ASUS Prime series PSU brings efficient and durable power delivery to reliable performance for the system build. The high-quality components used in ASUS Prime power supplies ensure efficient and reliable operation worthy of an 80 PLUS Bronze Certification. The efficiency also leads to low temperatures within the PSU, facilitating an even quieter acoustic profile. The 135mm fan can reduce heat more effectively, making the PSU cooler and less noise. Made from a pliable premium material, these etched cables are easily flexible during installation, and they operate at temperatures 50°C lower than the safety limit when routed for cable management. These cables also meet the rigorous standards of the UL1581 flame test and UL758 certification, helping to ensure a smooth PC DIY experience and exceptional safety.
| Model | PRIME 750B |
| Capacity | 750w |
| 80 PLUS Rating | Bronze |
| Modular | Non-Modular |
| Lighting | No |
| Fan Size | 135mm |
| ATX 24-pin Connectors | 1 |
| EPS Connectors | 2 x 4+4-pin |
| PCI-Express Connectors | 3 x 6+2-pin |
| SATA Connectors | 6 |
| PATA Connectors | 3 |
| Floppy Connectors | 0 |
| Dimensions | 150mm x 86mm x 150mm |
| Warranty | 6 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Graphics Card: Link * Power Supply: Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Graphics Card: 3 Years Power Supply: 6 Years |
ASUS DUAL Radeon RX 7600 XT OC Edition Graphics Card, 16GB + ASUS PRIME 750B ATX PSU, 750w
- AMD Radeon RX 7600 XT Graphics Processor
- Base Clock: 1720 MHz
- Boost Clock: Up To 2801 MHz
- Stream Processors: 2048
- Ray Accelerators: 32
- AI Accelerators: 64
- Compute Units: 32
- Memory: 16GB GDDR6
- Effective Memory Clock: 18,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- 3 x DisplayPort 2.1, 1 x HDMI 2.1
- 1 x PCIe 8-Pin Power Connector
- 3 Year Warranty
- ATX Desktop PSU
- Power Capacity: 750w
- Efficiency Rating: 80 Plus Bronze
- Non-Modular Design
- 2 x 4+4 Pin EPS Connector
- 3 x PCIe 6+2 Pin Connector
- 6 x SATA Connectors
- 135mm Dual Ball Bearing Fan
- Premium Material Etched Cables
- 6 Year Warranty
- Product Code: ASUS DUAL-RX7600XT-O16G + PRIME-750B-BLACK
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
- R11,799
-
R9,799













