Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The WINDFORCE 3X cooling system features 3X80mm unique blade fans, alternate spinning, 5 composite copper heat pipes direct touch GPU, 3D active fan and Screen cooling, which together provide high efficiency heat dissipation. Alternate Spinning can reduce the turbulence of adjacent fans and increase air pressure. GIGABYTE turns the adjacent fans in the opposite direction, so that the airflow direction between the two fans is the same, reducing the turbulence and enhancing the airflow pressure. The 3D Active Fan provides semi-passive cooling, and the fans will remain off when the GPU is in a low load or low power game. With 16.7M customizable color options and numerous lighting effects, you can choose lighting effects or synchronize with other AORUS devices.
| Graphics Processing | Radeon RX 6800 |
| Core Clock | Boost Clock: Up to 2155 MHz (Reference card: 2105 MHz) Game Clock: Up to 1925 MHz (Reference card: 1815 MHz) |
| Stream Processors | 3840 |
| Memory Clock | 16000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 512 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=286 W=112 H=58 |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 650W |
| Power Connectors | 2 x 8-Pin |
| Output | 2 x DisplayPort 1.4a 2 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | Yes |
| Accessories | Quick guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Gigabyte Radeon RX 6800 GAMING OC 16G Graphics Card, 16GB
- Product Code: GV-R68GAMING-OC-16GD
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R15,281





