Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The 4th generation of Graphics Core Next architecture is the modern, future-proof foundation of Polaris GPUs. It brings energy-saving solutions of Radeon Chill, native support for crucial next-generation API features and latest display technologies, like HDR and Radeon FreeSync 2. Enjoy the silence! Under light workloads, the fans won’t spin at all. They restart when you fire up a new game. This ensures your GPU stays cool. Radeon Chill dynamically regulates framerate based on your in-game movements. Now supporting countless games.
| Graphics Processing | Radeon RX 550 |
| Core Clock | Boost Clock: Up to 1183 |
| Stream Processors | 512 |
| Memory Clock | 7000 MHz |
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 112 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 3.0 x 16 |
| Digital max resolution | 5120x2880@60Hz |
| Multi-view | 3 |
| Card size | L=158mm W=112mm H=28mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Recommended PSU | 350W |
| Power Connectors | None |
| Output | DisplayPort *1 HDMI *1 DVI-D *1 |
| Accessories | Quick guide |
Sapphire Radeon RX 550 Pulse 2G G5 Graphics Card, 2GB
- Product Code: 11268-06
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R2,850





