Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Stylish Metal Backplate. Solid, Fancy, Cool. Designed to avoid PCB bending. The fancy outlook makes the graphic card more legendary in visual. It also helps to enhance cooling with the premium thermal pads equipped backside. 0dB Silent Cooling. Spin For Cooling, Stop For Silence. The fan spins when the temperature goes high for the optimal cooling, and stops when the temperature goes low for the complete silence. Nano Thermal Paste. Perfect Thermal Teamwork. Eliminate the gaps in the contact area to maximize heat transfer and thermal efficiency.
| Graphics Processing | Radeon RX 6600 |
| Core Clock | Boost Clock: Up to 2491 MHz Game Clock: Up to 2044 MHz |
| Stream Processors | 1792 |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 224 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 (electrically PCI-E 4.0 x8) |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 269 x 132 x 41 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 500W |
| Power Connectors | 1 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick Installation Guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASRock Radeon RX 6600 CHALLENGER WHITE 8GB Graphics Card, 8GB
- AMD Radeon RX 6600 Graphics Processor
- Base Clock: 1626 MHz
- Game Clock: Up to 2044 MHz
- Boost Clock: Up to 2491 MHz
- Stream Processors: 1,792 Stream Processors
- Ray Accelerators: 28 Ray Accelerators
- Compute Units: 28 Compute Units
- Memory: 8GB GDDR6
- Effective Memory Clock: 14,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- 3 x DisplayPort 1.4a, 1 x HDMI 2.1
- 1 x PCIe 8-Pin Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90-GA4UZZ-00UANF
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







