Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
In the AORUS dimension, everything is constructed digitally. The lighting and patterns are mapped onto the products with an efficient, free flowing style. Welcome to the Digital Code Era. The MAX-Covered cooling features 3x 100mm unique blade stack fans with wind claw design and alternate spinning, so the air pressure can completely cover the heatsink. The LCD monitor not only display graphics card information, but also various favorite texts, pictures and GIFs. You can also adjust lighting effects via RGB FUSION 2.0 software. With 16.7M customizable color options and numerous lighting effects, you can choose lighting effects or synchronize with other AORUS devices. The Radeon RX 6800 has 3840 stream processors, powerful new compute units, and the all new AMD Infinity Cache along with up to 16GB of dedicated GDDR6 memory, delivers ultra-high frame rates and serious levels of 4K resolution gaming. The metal back plate not only provides an aesthetical shape, but also enhances the structure of the graphics card to provide complete protection. Silent mode will provide a quieter experience. The mode switch requires a reboot to take effect. The default is OC mode. When experiencing any power supply abnormality, the indicator will alert gamers by flashing light.
| Graphics Processing | Radeon RX 6800 |
| Core Clock | Boost Clock: Up to 2190 MHz (Reference card: 2105 MHz) Game Clock: Up to 1980 MHz (Reference card: 1815 MHz) |
| Stream Processors | 3840 |
| Memory Clock | 16000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 512 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | Not Specified |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 650W |
| Power Connectors | 2 x 8-Pin |
| Output | 2 x DisplayPort 1.4a 2 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | Yes |
| Accessories | Quick guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years (Additional 1 Year With Registration) |
Gigabyte Radeon RX 6800 AORUS MASTER 16G Graphics Card, 16GB
- Product Code: GV-R68AORUS-M-16GD
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





