Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The SAPPHIRE NITRO+ AMD Radeon RX 6700 XT Graphics Card for the ultimate 1440p gamer seeking to harness breakthrough graphics with vivid visuals and excellent quality cooling solutions. Rigged with superior components to handle AAA game scenarios, the NITRO+ AMD Radeon RX 6700 XT Graphics card is a crucial component for an incredible gaming experience. The aesthetic design will be a beautiful integration into any PC build. Switch from performance mode to silent mode or back using our TriXX software for a quick and easy switch between your dual BIOS modes. The WAVE Fin Design reduces friction when the wind goes into the fin module resulting in a reduction of the wind cut noise. The V-shape fin design on top of the GPU accelerates and centralizes the air flow around the GPU to dissipate heat efficiently. The new hybrid fan design combines the quietness of a traditional axial fan design and strong air pressure of a blower fan design to generate an improvement in the downward air pressure through the fan while keeping the fan noise low.
| Graphics Processing | Radeon RX 6700 XT |
| Core Clock | Boost Clock: Up to 2622 MHz Game Clock: Up to 2548 MHz |
| Stream Processors | 2560 |
| Memory Clock | 16000 MHz |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 384 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=310 W=131 H=51 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 650W |
| Power Connectors | 1 x 8-Pin 1 x 6-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Driver disc |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Sapphire Radeon RX 6700 XT NITRO+ 12G Graphics Card, 12GB
- Product Code: 11306-01-20G
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R11,100





