Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The latest AMD Ryzen 7 6800H CPU paired with an NVIDIA 3050 Laptop GPU with 95W max TGP and MUX Switch form the backbone of the brand new 2022 Strix G. Cutting-edge DDR5 memory keeps your CPU fed with information at all times, ensuring a responsive experience. PCIe 4.0 SSD support means that you’ll never need to wait for file transfers or game loading screens again. Leverage the power of Ryzen with the AMD Ryzen 7 6800H CPU. This flagship processor has incredible single-threaded performance, critical for a smooth gaming experience. When you need to stream or record your gameplay, the 8 cores and 16 threads can also flex their multi-threaded muscle without breaking a sweat. No matter how you intend to play, the AMD Ryzen 7 6800H CPU is there to support you. DDR5 is here. The next generation of memory technology writes data 50% faster than DDR4, with the Strix G sporting 4800MHz of DDR5 RAM—speeds that put most DDR4 laptops to shame. More bandwidth and higher frequencies ensure that your CPU will never be waiting for data. Top-tier gaming components generate heat, which can impact performance and noise levels. The Strix G utilizes ROG Intelligent Cooling to keep thermals under control. Liquid Metal on the CPU begins the process, lowering temperatures by up to 16 degrees Celsius compared to traditional thermal pastes. 4 fan outlets make sure that the laptop can rid itself of excess heat as efficiently as possible. Software profiles customize the experience, with Silent mode keeping noise levels quiet in lighter tasks, and Performance mode unlocking the power of your laptop by increasing both graphics power limits and fan speeds. No matter what you’re doing, you can choose the ideal balance between power and acoustics.
| Model | G713RC-78512G0W |
| Processor | AMD Ryzen 7 6800HX 8-Core with SMT 3.20 GHz Base Clock, 4.70 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR5-4800 (1 x 8 GB) 2 slots up to 32 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 4 GB |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports second PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 17.3" Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 144 Hz Sync Technology: None |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB Lighting |
| Audio | Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification |
| Networking | Ethernet: 2.5 Gbe Wi-Fi: Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | None |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x HDMI 2.0b 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1 x RJ45 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 4 Cells, 56Whrs Power Supply: 200w |
| Dimensions | 395mm x 282mm x 21 - 27mm |
| Weight | 2.50 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
ASUS ROG Strix G17 G713 2022 Series G713RC-78512G0W Laptop — Ryzen 7 6800H / 17.3" FHD 144Hz / 8GB DDR5 RAM / GeForce RTX 3050 4GB / 512GB Gen4 NVMe / Windows 11 Home / Eclipse Grey
- Product Code: 90NR08F4-M000L0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






