Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Everything is smoother with the powerful ASUS Vivobook 15 OLED, the feature-packed laptop with a brilliant OLED HDR display that has a cinema-grade 100% DCI-P3 gamut. And everything’s easier too, thanks to user-friendly features including a 180° lay-flat hinge, a physical webcam shield and dedicated function keys to turn your mic on or off. Your health is in safe hands with ASUS Antimicrobial Guard Plus protecting frequently-touched surfaces, and the bigger touchpad is now more finger-friendly. Enjoy the smooth power of Vivobook 15 OLED! Make light work of any task with Vivobook 15 OLED! It's a good-looking companion that’s always there for your everyday needs, in the office, at home, or at play. It's powered by AMD Ryzen 7 7730U Processor with 16 GB of fast memory, 1 TB of speedy SSD storage and WiFi 6E, so you'll never be short of performance even when those tough tasks are piling up. Accessing your device has never been easier or more secure! With the optional fingerprint sensor in the touchpad and Windows Hello, there’s no need to type in your password every time — all you need is a single touch!
| Model | M1505YA-O71610S0W |
| Colour | Cool Silver |
| Processor | AMD Ryzen 7 7730U 8-Core with SMT 2.00 GHz Base Clock, 4.50 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4 (1 x 8 GB + 8 GB onboard) 1 slot up to 24 GB |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 1 TB PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" OLED VESA DisplayHDR True Black 600 Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Backlit Keyboard with Numpad Fingerprint Reader |
| Audio | SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone |
| Networking | Ethernet: No Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6E Bluetooth: Bluetooth 5.6 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, supports power delivery 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 2.0 Type-A 1 x HDMI 1.4a 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 50Whr Power Supply: 45w |
| Dimensions | 357mm x 228mm x 20mm |
| Weight | 1.70 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS VivoBook 15 OLED M1505 M1505YA-O71610S0W Laptop — Ryzen 7 7730U / 15.6" FHD OLED HDR / 16GB DDR4 RAM / 1TB NVMe SSD / Windows 11 Home / Cool Silver
- Product Code: 90NB10Q2-M006C0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







