Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Shape your wonderland becomes easier than ever with the powerful Vivobook Pro 15. Its AMD Ryzen 5000 series Mobile Processor and NVIDIA GeForce RTX 3050 graphics deliver maximum performance thanks to the dual-fan cooling system. Your creations will impress the world with such supreme power. Vivobook Pro 15 is built to empower your creative lifestyle, with powerful components including Ryzen 7-5800 Mobile Processor with 16 GB of DDR4 RAM, and an NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU that’s the perfect choice for all your creative apps. To maximize performance for the toughest tasks, you can switch to Performance mode, which increases the overall TDP to 85 W. Also, the 512 GB PCIe SSD gives you plenty of ultrafast storage for all your projects, and loads your apps in the blink of an eye.
| Model | M6500QC-716512BL1W |
| Colour | Quiet Blue |
| Processor | AMD Ryzen 7 5800H 8-Core with SMT 3.20 GHz Base Clock, 4.40 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (onboard) 0 slots up to 16 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 4 GB |
| Storage | 512 GB PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 144 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard with Numpad Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo tuned by harmon/kardon Dual array microphones |
| Networking | Ethernet: No Wi-Fi: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | FHD type (30fps@1080p) |
| Card Reader | MicroSD |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2 x USB 2.0 Type-A 1 x HDMI 1.4 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 50Whr Power Supply: 120w |
| Dimensions | 360mm x 234mm x 19-20mm |
| Weight | 1.80 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS VivoBook Pro 15 M6500QC-716512BL1W Laptop — Ryzen 7 5800H / 15.6" FHD 144Hz / 16GB DDR4 RAM / GeForce RTX 3050 4GB / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Home / Quiet Blue
- AMD Ryzen 7 5800H 8-Core CPU
- Up to 4.40GHz Boost Speed
- 16GB (onboard) DDR4 RAM
- NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB
- 512GB NVMe PCIe Gen3 SSD
- 15.6" 1920x1080 144Hz Display
- White Backlit Keyboard with Numpad
- Fingerprint Reader
- Windows 11 Home
- 1 Year Warranty
- Product Code: 90NB0YN1-M00BS0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








