Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Make your world shine with ASUS Vivobook 16X, the feature-packed laptop with a brilliant display. Vivobook 16X makes it easy to get things done, anywhere: everything about it has been improved, from its powerful AMD Ryzen 7 mobile processor to its 180° lay-flat hinge, modern colors and sleek geometric design. Make a bright new start today with Vivobook 16X! Give your eyes a treat with Vivobook 16X’s clear, three-sided NanoEdge display. It has wide viewing angles, and is TÜV Rheinland-certified for low blue-light levels, reducing the risk of eye strain during marathon viewing sessions. Let Vivobook 16X guide your creative journey, with a fresh new visual experience. Vivobook 16X is your eye-catching everyday companion that’s always ready to make light work of your agenda, whether it’s office or personal, presentations or play. For demanding workloads, the AMD Ryzen 7 5800H processor with 8 GB of fast memory and 1 TB of speedy SSD storage provide plenty of power in reserve when the going gets tough. Accessing your device has never been easier or more secure! With the built-in fingerprint sensor in the touchpad and Windows Hello, there’s no need to type in your password every time — all you need is a single touch!
| Model | M1603QA-7810S0W |
| Colour | Transparent Silver |
| Processor | AMD Ryzen 7 5800H 8 Core with SMT 3.20 GHz Base Clock, 4.40 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 (onboard) 1 slots up to 16 GB |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 1 TB PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 16" IPS Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard with Numpad Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: No Wi-Fi: 802.11ac Wi-Fi 5 Bluetooth: Bluetooth 4.1 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 2.0 Type-A 1 x HDMI 1.4a 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 50Whr Power Supply: 90w |
| Dimensions | 358mm x 248mm x 20mm |
| Weight | 1.88 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS VivoBook X16 M1603QA-7810S0W Laptop — Ryzen 7 5800H / 16" WUXGA / 8GB DDR4 RAM / 1TB NVMe SSD / Windows 11 Home / Transparent Silver
- Product Code: 90NB0Y82-M00K60
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








