Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The HP ProBook 445 14-inch laptop provides growing businesses with commercial-grade performance, advanced multi-layered security, and durability in an easily upgradeable design. Powered by an AMD processor and long battery life, this feature-rich PC is well-equipped for long-term productivity and helps enable hybrid work. Look your best wherever you work with enhanced camera features and lighting adjustments. Passed 19 MIL-STD tests for durability and easily serviceable—helping make the most of your IT investment. Keep up with demanding tasks with the latest AMD CPU, long battery life, and upgradeable memory and storage.
| Model | 85D23EA |
| Colour | Pike Silver |
| Processor | AMD Ryzen 7 7730U 8-Core with SMT 2.00 GHz Base Clock, 4.50 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (1 x 16 GB) 2 slot up to 32 GB |
| Graphics | AMD Radeon Vega 8 |
| Storage | 1 TB M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Standard Keyboard Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo speakers |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6E Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | No |
| I/O Ports | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, supports DisplayPort & Power Delivery 1 x HDMI 2.1 1 x RJ45 1 x Headphone / Mic Combo Jack |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 cells, 51 Whr Power Supply: 65w Type-C |
| Dimensions | 322mm x 214mm x 20mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 3 Years On-site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years On-site |
HP ProBook 445 G10 85D23EA Laptop — Ryzen 7 7730U / 14" FHD / 16GB DDR4 / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Pike Silver
- Product Code: 85D23EA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK






