Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The HP ProBook 445 14-inch laptop provides growing businesses with a durable, budget-friendly PC featuring tools for productivity and multi-layered endpoint security—essential for commercial-grade performance. Enhance productivity working from home or in the office with the 16:10 aspect ratio on a 14-inch display. Keep up with demanding, deadline-driven tasks with the latest AMD processor and long battery life. Safeguard your growing business with multi-layered, endpoint security features that help protect your PC and data.
| Model | A38HCET |
| Colour | Pike Silver |
| Processor | AMD Ryzen 7 7735U 8-Core with SMT 2.70 GHz Base Clock, 4.75 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 (1 x 16 GB) 2 slot up to 32 GB |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 1 TB M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" IPS Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo speakers |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6E Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: No |
| Webcam | 1080p HD camera |
| Card Reader | No |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, supports DisplayPort & Power Delivery 1 x HDMI 2.1 1 x RJ45 1 x Headphone / Mic Combo Jack |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 cells, 51 Whr Power Supply: 65w Type-C |
| Dimensions | 319mm x 224mm x 17mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
HP ProBook 445 G11 A38HCET Laptop — AMD Ryzen 7 7735U / 14" WUXGA / 16GB DDR5 / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Pike Silver
- AMD Ryzen 7 7735U 8-Core CPU
- Up to 4.75GHz Boost Speed
- 16GB (1 x 16GB) DDR5-4800 RAM
- 2 DIMM Slots, Supports up to 32GB (1 x Populated)
- AMD Radeon Graphics
- 1TB NVMe PCIe Gen3 SSD
- 14" 1920x1200 IPS Display
- White Backlit Keyboard
- Fingerprint Reader, Supports Windows Hello
- 1080p Webcam, Supports Windows Hello
- 2 x USB Type-A 5Gb/s, 2 x USB Type-C 10Gb/s
- 1 x HDMI 2.1, 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- Gigabit Ethernet, Wi-Fi 6E & Bluetooth 5.3
- Battery: 3 Cells, 56Wh
- Windows 11 Pro
- Colour: Pike Silver
- 1 Year Warranty
- Product Code: A38HCET
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








