Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The HP ProBook 455 G10 15.6-inch laptop provides growing businesses with the commercial-grade performance, multi-layered endpoint security, and durability in an easily upgradeable design. Powered by an AMD processor and long battery life, this feature-rich PC is well-equipped for long-term productivity and helps enable hybrid work. Look your best wherever you work with enhanced camera features and lighting adjustments. Passed 19 MIL-STD tests for durability and easily serviceable - helping make the most of your IT investment. Keep up with demanding tasks with the latest AMD CPU, long battery life, and upgradeable memory and storage.
| Model | B39RPAT |
| Colour | Pike Silver |
| Processor | AMD Ryzen 7 7730U 8-Core with SMT 2.00 GHz Base Clock, 4.50 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (1 x 16 GB) 2 slot up to 32 GB |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 1 TB M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Keyboard with Numpad Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo speakers |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6E Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: No |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | No |
| I/O Ports | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, supports DisplayPort & Power Delivery 1 x HDMI 2.1 1 x RJ45 1 x Headphone / Mic Combo Jack |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 cells, 51 Whr Power Supply: 65w |
| Dimensions | 359mm x 234mm x 20mm |
| Weight | 1.74 kg |
| Warranty | 3 Years On-site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years On-Site |
HP ProBook 455 G10 B39RPAT Laptop — Ryzen 7 7730U / 15.6" FHD / 16GB DDR4 / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Pike Silver
- AMD Ryzen 7 7730U 8-Core CPU
- Up to 4.50GHz Boost Speed
- 16GB (1 x 16GB) DDR4-3200 RAM
- 2 DIMM Slots, Supports up to 64GB (1 x Populated)
- AMD Radeon Graphics
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 15.6" 1920x1080 IPS Display
- Keyboard with Numpad
- Fingerprint Reader, Supports Windows Hello
- 720p Webcam with Privacy Shutter
- 3 x USB Type-A 5Gb/s, 1 x USB Type-C 10Gb/s
- 1 x HDMI 2.1, 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- Gigabit Ethernet, Wi-Fi 6E & Bluetooth 5.3
- Battery: 3 Cells, 51Wh
- Windows 11 Pro
- Colour: Pike Silver
- 3 Year On-Site Warranty
- Product Code: B39RPAT
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R20,185






