Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Pro-level performance combines with true mobility in this sleek and powerful laptop. Stay productive with pro-level components, AI-enhancing webcam, and a stunning display—everything you need to collaborate and manage projects from anywhere. Say goodbye to lags and crashes with faster responsiveness on projects. With an AMD processor and integrated graphics you can open large files and run pro apps simultaneously for speedy multitasking and productivity. Collaborate effectively with ZBook Firefly. The AI enhanced auto-framing 5MP camera offers improved image quality even in low light, and AI Noise Suppression software blocks background noise so you can seamlessly connect from almost anywhere.
| Model | 865R7EA |
| Colour | Silver |
| Processor | AMD Ryzen 7 7840HS 8-Core with SMT 3.80 GHz Base Clock, 5.10 GHz Boost Clock |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 (1 x 32 GB) 2 slot up to 64 GB |
| Graphics | AMD Radeon 780M Graphics |
| Storage | 1 TB M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" IPS Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Standard Keyboard with White Backlight Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo speakers |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6E Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | 1080p HD camera |
| Card Reader | No |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2 x Thunderbolt 4, supports USB 3.2 Gen 2 Type-C, DisplayPort & Power Delivery 1 x HDMI 2.0 1 x Headphone / Mic Combo Jack |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 cells, 51 Whr Power Supply: 65w Type-C |
| Dimensions | 316mm x 224mm x 20mm |
| Weight | 1.40 kg |
| Warranty | 3 Years On-site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years On-site |
HP ZBook Firefly 14 G10 865R7EA Laptop — Ryzen 7 7840HS / 14" WUXGA / 32GB DDR5 / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Silver
- Product Code: 865R7EA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK







