Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Pro-level performance combines with true mobility in this sleek and powerful laptop. Stay productive wherever you're working with AI-accelerated performance that dynamically anticipates and adjusts, delivering exceptional power efficiency and battery life to manage projects from anywhere. Say goodbye to lags and crashes. With new processors purpose built for the next era of AI and discrete graphics you can open large files and run pro apps simultaneously. Unleash productivity with a new architecture that delivers power-efficient performance for complex business workloads and is purpose-built for the next era of AI software by sending the right task to the right engine at the right time.
| Model | B2ZX1ES |
| Colour | Silver |
| Processor | AMD Ryzen 7 PRO 8840HS 8 Core with SMD 3.30 GHz Base Clock, 5.10 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 (1 x 16 GB) 2 slot up to 64 GB |
| Graphics | AMD Radeon 780M Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" IPS Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | HP Premium Keyboard Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo speakers |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: Wi-Fi 6E 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: No |
| Webcam | 5MP camera |
| Card Reader | No |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2 x Thunderbolt 4, supports USB 3.2 Gen 2 Type-C, DisplayPort & Power Delivery 1 x HDMI 2.1 1 x Headphone / Mic Combo Jack |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 cells, 56 Whr Power Supply: 65w Type-C |
| Dimensions | 316mm x 224mm x 20mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
HP ZBook Firefly 14 G11 B2ZX1ES Laptop — Ryzen 7 PRO 8840HS / 14" WUXGA / 16GB DDR5 / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Silver
- AMD Ryzen PRO 7 8840HS 8-Core CPU
- Up to 5.10GHz Boost Speed
- 16GB (1 x 16GB) DDR5-5600 RAM
- 2 DIMM Slots, Supports up to 64GB (1 x Populated)
- AMD Radeon 780M Graphics
- 512GB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 14" 1920x1200 IPS Display
- Standard Keyboard
- Fingerprint Reader
- 5MP Webcam with Privacy Shutter
- 2 x Thunderbolt 4 40Gbps
- 2 x USB Type-A 10Gb/s
- 1 x HDMI 2.1, 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- Wi-Fi 6E & Bluetooth 5.3
- Battery: 3 Cells, 56Whr
- Windows 11 Pro
- Colour: Silver
- 1 Year Warranty
- Product Code: B2ZX1ES
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








