Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience deceptively powerful, smart performance and speed on the IdeaPad Flex 5 Gen 8 2-in-1 PC with up to AMD Ryzen 7000 Series processors. When you’re in need of optimal efficiency, the Smart Power feature dynamically adjusts to maximize performance, thermals, acoustics, and battery life. Do anything, anywhere with the IdeaPad Flex 5 Gen 8 2-in-1 laptop’s tough-tested, durable 360-degree hinge. Whether you’re streaming or working, lying down or sitting up, get a better angle for more ergonomic typing with a drop-down hinge that lifts your keyboard while in laptop mode.
| Model | 82XX00DFSA |
| Colour | Arctic Grey |
| Processor | AMD Ryzen 7 7730U 8 Core with SMT 2.00 GHz Base Clock, 4.50 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-4266 (onboard) 0 slots up to 16 GB |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 2242 PCIe Gen3 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" Touchscreen, 10-Point Multitouch, Includes Stylus Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: None |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Audio | 2 x 2w speakers |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: No |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | SD |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, Supports PD 45-65W and DisplayPort 1.4 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x HDMI 1.4b 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 52.5Whrs Power Supply: 65w |
| Dimensions | 313mm x 225mm x 18mm |
| Weight | 1.55 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Lenovo IdeaPad Flex 5 15IAX9E 82XX00DFSA Laptop — AMD Ryzen 7 7730U / 14" WUXGA Touchscreen / 16GB DDR4 RAM / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Home / Arctic Grey
- AMD Ryzen 7 7730U 8-Core CPU
- 8 x Cores, 16 Threads
- Up to 4.50GHz Boost Speed
- 16GB (Onboard) DDR4-4266 RAM
- 0 DIMM Slots
- Integrated AMD Radeon Graphics
- 512GB NVMe PCIe Gen3 SSD
- 14" 1920x1200 Touchscreen Display
- 2-in-1 Design with 360° Hinge
- Supports 10-Point Multi-Touch
- Includes Lenovo Digital Pen Stylus
- 720p HD Webcam with Privacy Shutter
- Standard Keyboard
- 1 x USB Type-C 10Gb/s
- 2 x USB Type-A 5Gb/s
- 1 x HDMI 1.4b, 1 x 3.5mm Combo Audio
- Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.3
- Battery: 3 Cells, 52.5Whrs
- Windows 11 Home
- Colour: Arctic Grey
- 1 Year Warranty
- Product Code: 82XX00DFSA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK








