Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Lenovo ThinkBook 16 Gen 7 is ideal for SMB owners, power users, and professionals on the go. Powered by AMD Ryzen 7000 series processors. Equipped with advanced security features, the ThinkBook 16 Gen 7 laptop offers comprehensive data-device protection. Its optional match-on-chip fingerprint reader integrated on the power button allows secure login and instantaneous bootup, while its Trusted Platform Module (TPM) encrypts crucial data. Plus, it comes with a Kensington Nano Security Slot that provides defense against physical theft. And, for extra privacy, there is a webcam privacy shutter that can be toggled off for convenience.
| Model | 21MW0022SA |
| Colour | Arctic Grey |
| Processor | AMD Ryzen 7 7735HS 8-Core with SMT 3.20 GHz Base Clock, 4.75 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 (1 x 16 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 2242 PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports second M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 16" Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard with Numpad Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6E 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: No |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Card Reader | SD |
| I/O Ports | 1 x USB 4 Type-C, supports DisplayPort, Power Delivery 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, supports DisplayPort, Power Delivery 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x HDMI 2.1 1 x RJ45 1 x Headphone / Mic Combo Jack |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 45 Whr Power Supply: 65w USB-C |
| Dimensions | 356mm x 254mm x 18mm |
| Weight | 1.70 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Lenovo ThinkBook 16 G7 21MW0022SA Laptop — Ryzen 7 7735HS / 16" WUXGA / 16GB DDR5 / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Pro / Arctic Grey & Pantum BM2305AW Mono Laser Printer Bundle
- AMD Ryzen 5 7735U 8-Core CPU
- Up to 4.75GHz Boost Speed
- 16GB (1 x 16GB) DDR5-4800 RAM
- 2 DIMM Slots, Supports up to 64GB (1 x Populated)
- AMD Radeon Graphics
- 512GB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 16" 1920x1200 IPS Display
- White Backlit Keyboard with Numpad
- Fingerprint Reader
- 1080p Webcam with Privacy Shutter
- 1 x USB Type-C 40Gb/s, 1 x USB Type-C 10Gb/s
- 2 x USB Type-A 10Gb/s
- 1 x HDMI 2.1, 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- Gigabit Ethernet, Wi-Fi 6E & Bluetooth 5.3
- Battery: 45Wh
- Windows 11 Pro
- Colour: Arctic Grey
- 3 Year Warranty (1 Year on Printer)
- Product Code: 21MW0022SA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








