Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Lenovo ThinkPad E16 (16″ AMD) laptop exudes power, reliable performance, and robust security for all of your business requirements. It’s designed to handle heavy loads of work and is perfect for data tabulation, quick design works, research, and reviewing content. Equipped with up to an AMD Ryzen 7 processor, integrated Radeon graphics, and extensive memory and SSD storage, the E16 delivers blazing-fast performance. The stunning Graphite Black color gives the ThinkPad E16 (16″ Intel) laptop a modern, professional look. Its keyboard houses robust keys with better key spacing, to prevent accidental input, plus a number pad. The smooth 115mm x 68mm trackpad improves onscreen navigation. The ThinkPad E16 also features a crystal-clear 16″ display, up to WQXGA, with 100% sRGB color gamut, optional touch, and hardware-based Low Blue Light certification for an excellent visual experience. More connectivity means more effective working. The ThinkPad E16 comes with all the ports needed for peripherals and better collaboration, including USB-C 3.2, USB-A 3.2 and 2.0 to name a few. Connect wirelessly hassle-free with WiFi 6 and Bluetooth 5.0, and rely on dual mics and a hybrid FHD webcam (with privacy shutter) for collaboration.
| Model | 21JT0029ZA |
| Colour | Graphite Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 7730U 8 Core with SMT 4.50 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 (onboard) 1 slot up to 40 GB |
| Graphics | AMD Radeon Vega 8 Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 2242 PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports second M.2 2280 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" IPS Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Full size keyboard with numpad |
| Audio | 2 x 2w |
| Networking | Ethernet: Gigait Wi-Fi: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.1 |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, supports DisplayPort, Power Delivery 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, supports DisplayPort, Power Delivery 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic combo 1 x RJ45 |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 57 Whr Power Supply: 65w Type-C |
| Dimensions | 356mm x 248mm x 20mm |
| Weight | 1.81 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 21JT0029ZA Laptop — Ryzen 7 7730U / 16" WUXGA / 8GB DDR4 / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Graphite Black
- AMD Ryzen 7 7730U 8-Core CPU
- Up to 4.50GHz Boost Speed
- 8GB (onboard) DDR4-3200 RAM
- 512GB NVMe PCIe Gen3 SSD
- 15.6" 1920x1200 Display
- Keyboard with Numpad
- Windows 11 Pro
- 1 Year Warranty
From 1 Year Carry-In to 3 Years On-Site
- Product Code: 21JT0029ZA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







