Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Power your passion with performance that keeps up with your dynamic lifestyle. Whether you are exploring campus life or pursuing your career, the Modern series, powered by an AMD Ryzen 5000 Series Mobile Processor, brings you the responsiveness and longer battery life you need to make your dreams a breathtaking reality. Carbon gray stands for your unique taste as the mystery evening. Contemporary styling and sandblasted texture, the daily companion is decorated by moderate tones and an understated design. The AMD Ryzen 5000 Series Mobile Processor power the next generation of multithreaded task and provides a lightning-fast responsiveness and efficient battery life for your passions at works that keeps you productive and entertained anytime, anywhere. Crafted in an 1.3kg ultra-light and ultra slim 16.9-18.1mm aluminum chassis, the Modern Series is made portable and stylish wherever you go. With extreme mobility easily keep up with your fast-paced lifestyle. The optimized 1.5mm key travel and the responsive feedback of each keystroke on the Modern series makes the typing experience more ergonomic. The backlit keyboard illuminates the keys brilliantly so you can easily record your passionate things in dimly lit situations.
| Model | Modern 14 B5M-214ZA |
| Colour | Carbon Gray |
| Processor | AMD Ryzen 7 5700U 8 Core with SMT 1.80 GHz Base Clock, 4.30 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 (1 x 8 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Backlit Keyboard (Single Colour, White) |
| Audio | 2 x 2w |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6 Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| I/O Ports | 1 x Type-C USB3.2 Gen2 2 x Type-A USB3.2 Gen2 1 x MicroSD Card Reader 1 x HDMI (4K @ 60Hz) 1 x Mic-in / Headphone-out Combo Jack |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells Power Supply: 65W |
| Dimensions | 319mm x 220mm x 17 - 18mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
MSI Modern 14 B5M Laptop — Ryzen 7 5700U / 14" FHD 60Hz / 8GB DDR4 RAM / AMD Radeon Graphics / 512GB NVMe / Windows 11 Home / Grey
- Product Code: MODERN 14 B5M-214ZA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




