Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
This 27-inch Full HD (1920 x 1080) resolution monitor supports VESA Mount for versatile ergonomic positioning on a stand or wall. IPS displays deliver 178/178-degree viewing angles while maintaining consistent image quality and colors from all viewing positions. You can also view your spreadsheets or weekend movies from virtually any angle without compromising color uniformity. Break away from the shackles of bezels with AOC's 3-Sided Frameless Design monitors. This virtually frameless monitor has extremely narrow bezel around a stunning screen. When used as part of a multi-monitor setup it offers a near-seamless and elegant transition between screens. Beauty, form, and function. Isn't it time you broke free from your bezels? The AOC Clear Vision image performance engine upscales Standard-Definition (SD) sources to High-Definition (HD), resulting in sharper, more vivid viewing. Flicker-free technology reduces flicker to give you a more comfortable gaming experience. Normal LED-backlit monitors adjust brightness using PWM (Pulse Width Modulation) which causes flickering and results in eye discomfort over long periods oftime. AOC flicker-free technology uses a DC (Direct Current) backlight system to provide a more comfortable and healthier viewing experience, minimizing the effects of eye fatigue during work hours.
| Model | 27E3H2 |
| Screen Size (Diagonal) | 27" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Vertical Sync Technology | Adaptive Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 4 ms GtG |
| Inputs | 2 x HDMI 1.4 |
| Tilt | -5° to +23° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 615mm x 51mm x 370mm With Stand: 615mm x 201mm x 449mm |
| Weight | Without Stand: 3.50 kg With Stand: 4.09 kg |
| Warranty | 4 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 4 Years |
AOC 27E3H2 FHD (1920x1080) Gaming Monitor, 100Hz, Adaptive Sync, IPS, 27"
- 27" IPS (In-Plane Switching) Panel
- Resolution: 1920x1080
- Refresh Rate: 100Hz
- Response Time: 4ms GtG
- Brightness: 250 nits
- Contrast Ratio: 1,000:1
- Adaptive Sync
- 2 x HDMI 1.4
- Tilt Adjustment
- 4 Year Warranty
- Product Code: 27E3H2
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







