Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Two fans that provide strong cooling performance and make your gaming rig stay cool. It’s optimized for delivering excellent gaming experience with stylish and streamlined design. With the Phantom Gaming look, the stylish metal backplate on the Phantom Gaming graphics cards makes it more fancy in visual and solid in construction. Otherwise, the thermal pad at the backside also helps to enhance the thermal efficiency. The fan spins when the temperature goes high for the optimal cooling, and stops when the temperature goes low for the complete silence. Not only can it handles 4K graphics but also supports the next generation 8K video output for the ultimate visual experience. A new mysterious matte black and copper color scheme to match the prestigious components on ASRock's high-end graphics card.
| Graphics Processing | Arc 7 A750 |
| Core Clock | 2200 MHz (Reference Card: 2050 MHz) |
| Core Config | Ray Tracing Units: 28 Tensor Cores (XMX): 448 Execution Units: 448 Render Slices: 7 |
| Memory Clock | 16000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 512 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 267 x 130 x 48 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 650W |
| Power Connectors | 2 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.0, up to UHBR 10 1 x HDMI 2.0b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick Installation Guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASRock Intel Arc 7 A750 Challenger SE 8GB OC Graphics Card, 8GB
- Intel Arc 7 A750 Graphics Processor
- Base Clock: 2200 MHz
- Ray Tracing Units: 28
- Tensor Cores (XMX): 448
- Memory: 8GB GDDR6
- Effective Memory Clock: 16,000 MHz
- 3 x DisplayPort 2.0, 1 x HDMI 2.0b
- 2 x PCIe 8-Pin Power Connectors
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90-GA5AZZ-00UANF
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





