Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Delivering the latest AMD RDNA 3 architecture experience in its purest form, the Dual Radeon RX 7600 melds performance and simplicity like no other. Leveraging advanced cooling technologies derived from flagship graphics cards, the Dual opts for substance over style, the perfect choice for a well-balanced build. Buckle up and engage cutting-edge gaming prowess. An advanced onboard controller brings fans to a standstill when the GPU core temperature is below 55 Celsius, letting you enjoy light gaming in relative silence. As temps rise past the threshold, the fans automatically start up again. The PCB is reinforced by an aluminum backplate that adds structural rigidity, helping to prevent flex and protect components and trace pathways from damage. A GPU bracket provides uniform mounting pressure and extra stability to the critical connection between die and heat spreader. The mounting bracket of the Dual has been beefed up with 304 Stainless Steel that is harder and more resistant to corrosion.
| Graphics Processing | Radeon RX 7600 |
| Core Clock | OC Mode: Up to 2745 MHz (Boost Clock) / Up to 2340 MHz (Game Clock) Default Mode: Up to 2725 MHz (Boost Clock) / Up to 2320 MHz (Game Clock) |
| Stream Processors | 2048 |
| Ray Accelerators | 32 |
| Memory Clock | 18000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 288 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 245 x 134 x 49 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 1 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1a |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Collection Card Speedsetup Manual |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS DUAL Radeon RX 7600 OC Edition 8G Graphics Card, 8GB
- Product Code: 90YV0IH1-M0NA00
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





