Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES 007 FIRST LIGHT
- Offer valid 13 May 2026 to 10 June 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 8 July 2026
- Click here for more information
Experience Primal performance with the Prime GeForce RTX 5080, an SFF-ready graphics card featuring a 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme airflow and vapor chamber design for supreme cooling. SFF-Ready 2.5 slot design compatible with small-form-factor builds. Large backplate vents significantly enhance heat dissipation, helping to keep the GPU cooler during intense tasks. This additional airflow helps ensure optimal temperatures, boosting performance, longevity and stability by defending against overheating and thermal throttling. By melting to effectively fill the gaps between the GPU and the thermal module, a premium phase-change GPU thermal pad provides superior thermal conductivity and enhanced heat dissipation, ensuring optimal performance and longevity for graphics cards under heavy loads. ASUS GPU Guard applies adhesive to secure all four corners to reduce the risk of cracks. The PCB is reinforced by a backplate that adds structural rigidity, helping to prevent flex and to protect components and trace pathways from damage.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5080 |
| Core Clock | OC Mode: 2685 MHz (Reference Card: 2617 MHz) Default Mode: 2655 MHz (Reference Card: 2617 MHz) |
| CUDA Cores | 10752 |
| Ray Tracing Cores | 84 |
| Tensor Cores | 336 |
| Streaming Multi-Processors | 84 |
| Memory Clock | 30000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 960 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 306 x 126 x 50 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 850w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1a 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Speedsetup Manual ASUS Velcro Hook & Loop Thank You Card Adapter Cable (1 to 3) |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS PRIME GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC EDITION Graphics Card, 16GB
- NVIDIA GeForce RTX 5080 Graphics Processor
- Base Clock: 2295 MHz
- Boost Clock: Up to 2685 MHz
- CUDA Cores: 10,752 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 84 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 336 Tensor Cores
- Memory: 16GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 30,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Vented Metal Backplate
- Phase-Change GPU Thermal Pad
- NVIDIA SFF-Ready
- 3 x DisplayPort 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: PRIME-RTX5080-O16G
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R32,731








