Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The unleashed reign of NVIDIA Ada Lovelace architecture just got cooler. The ROG Strix LC GeForce RTX 4090 channels the power of liquid cooling to unlock the GPU’s full potential and then some, delivering quiet thermal performance that blows air-cooled designs out of the water. GPU heat is transported to a 240 mm radiator, freeing up PCIe slot space and offering compatibility with a wide variety of chassis for your build. A custom-designed cold plate extends over the GPU die and the onboard GDDR6X memory, bringing the full benefits of liquid-cooling to the components most responsible for raw performance. Heat produced by power delivery components is quietly dispelled by a blower-style fan and a low-profile heatsink under the shroud. The 240mm radiator is cooled by two powerful 120 mm ARGB fans that are optimized for high airflow and static pressure. The ROG Strix LC leverages 560 mm tubing to enable compatibility with larger chassis or builds that feature an AIO CPU cooler. The radiator fan cables are housed in the tubing’s mesh lining and come pre-connected to the card, streamlining setup and cable management. A GPU bracket provides extra stability to the critical connection between die and heat spreader. The rear I/O bracket is made from stainless steel to prevent corrosion in humid climates and provide a more resilient mount. A conveniently placed Dual BIOS switch allows customization of the card’s default performance profile without software. Know if your PSU is worthy. ROG Strix LC GeForce RTX 4090 graphics cards feature a high-speed circuit that constantly monitors input power from the PSU and utilizes conveniently placed LEDs to indicate voltage regulation issues and cable connection problems. The ROG Strix LC flaunts its power with addressable RGB lighting that shines through striations in the shroud, an illuminated ROG logo and two ARGB radiator fans for personalization with color or functional effects. Pair up with a vast range of compatible system components and coordinate the glow to create a build that’s uniquely you.
| Graphics Processing | GeForce RTX 4090 |
| Core Clock | OC Mode: 2640 MHz (Reference Card: 2520 MHz) Gaming Mode: 2610 MHz (Reference Card: 2520 MHz) |
| CUDA Cores | 16384 |
| Ray Tracing Cores | 128 |
| Tensor Cores | 512 |
| Streaming Multi-Processors | 128 |
| Memory Clock | 21000 MHz |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 1008 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 293 x 133 x 52 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 850w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 2 x HDMI 2.1a |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Collection Card Speedsetup Manual Adapter Cable ROG Velco Hook & Loop Thank you Card |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4090 LC OC Edition Graphics Card with 240mm AIO, 24GB
- Product Code: 90YV0IY0-M0NA00
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Price displayed is already subject to a 4% discount for EFT payments
INCLUDES ALAN WAKE 2 BUNDLE
- Offer valid 10 October 2023 to 27 November 2023 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 1 January 2024
- Click here for more information








