Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Achieve optimal performance and stunning aesthetics with the ROG Strix LC III 240 ARGB White Edition, featuring the latest generation Asetek’s new Gen7 v2 pump and ROG ARGB radiator fans. Effortlessly tackle the heat generated by AMD Ryzen and Intel Core processors to unleash limitless power. Enjoy enhanced installation flexibility with a 360° rotatable water block that accommodates various mounting options. Explore a spectrum of Aura lighting modes to elevate the visual appeal of your gaming build. And embrace the perfect blend of efficiency and exquisite design for an unparalleled experience. The ROG Strix LC III 240 ARGB White Edition features a new and quieter Asetek Gen7 V2 pump with updated cold plate technology capable of an additional 100 watts of cooling and temperatures up to 0.5° C lower. Elevate CPU cooling efficiency for unmatched stability under intense workloads. An innovative 360° rotatable water block features a magnetic design, offering unprecedented flexibility in water cooling installation. Elevate your gaming rig with a variety of Aura lighting effects to create a colorful spectacle. The smart mode takes it further with dynamic lighting to visualize different hardware loads. And with Aura Creator support, you can tailor your own unique lighting effects, making your setup truly one-of-a-kind. The addition of an LCD screen introduces a constellation of possibilities. Display live system stats, or customize animations to craft your unique gaming build.
| SKU | ROG STRIX LC III 240 ARGB WHT |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| PWM | Yes |
| Lighting | ARGB |
| Radiator Dimensions | 272mm x 121mm x 27mm |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Fan Speed | 800 - 2200 RPM |
| Number of Fans | 2 |
| Cooling Socket Support | Intel: LGA1700, LGA1200, LGA115x AMD: AM5, AM4 |
| Radiator Size | 240mm |
| Fan Model | ROG STRIX AF-12S ARGB |
| Fan Airflow | 70.38 CFM |
| Fan Static Pressure | 3.92 mm-H2O |
| Noise Level | 36 dB(A) |
| Warranty | 6 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 6 Years |
ASUS ROG STRIX LC III 240 ARGB AIO Liquid Cooler, 240mm — White
- 240mm AIO Liquid Cooler With ARGB Lighting
- 360° Rotatable Water Block with LCD
- 2 x ASUS ROG STRIX AF-12S ARGB Fans
- Copper Cold Plate
- 400mm Braided Tubes
- AMD Mounting: AM4, AM5
- Intel Mounting: LGA1700, LGA1200, LGA115x
- 6 Year Warranty
- Product Code: ROG-STRIX-LC-III-240-ARGB-WHT
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R3,881








