Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The ROG Strix Radeon RX 7600 amps Full HD frame rates to meet the demands of the latest high-speed displays. Dual Axial-tech fans efficiently blast air through a large heatsink to keep the GPU chilled, and top-shelf capacitors, chokes, and MOSFETs deliver the perfect amount of clean power. A host of creature comforts, including a Dual BIOS switch, 0dB mode, and metal backplate up the ante to make this beast the ideal choice for your next gaming rig. The two side fans spin counterclockwise to minimize turbulence and maximize air dispersion through the heatsink. Both two fans come to a standstill when GPU temps are below 55 Celsius, letting you play less-demanding games or perform light tasks in relative silence. Fans start up again when temps are over 60 C, referencing a speed curve that balances performance and acoustics for work or play. The heat spreader draws heat up into heatpipes that carry it through a fin stack that fills a 2.9-slot footprint. A GPU bracket provides extra stability to the critical connection between die and heat spreader. The rear I/O bracket is made from stainless steel to prevent corrosion in humid climates and provide a more resilient mount. A conveniently placed Dual Bios switch allows quick selection between “performance” and “quiet” speed profiles for the Axial-tech fans. The ROG Strix Radeon RX 7600 features Aura RGB lighting on the side of the card. Aura Sync software connects compatible products for a completely customized lightning setup. You can sync to music, change color based on temperature, or select from a large number of patterns and static options. Look out for the Aura Sync logo when you're picking parts for your build.
| Graphics Processing | Radeon RX 7600 |
| Core Clock | OC Mode: Up to 2755 MHz (Boost Clock) / Up to 2375 MHz (Game Clock) Default Mode: Up to 2755 MHz (Boost Clock) / Up to 2355 MHz (Game Clock) |
| Stream Processors | 2048 |
| Ray Accelerators | 32 |
| Memory Clock | 18000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 288 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 281 x 135 x 59 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 650W |
| Power Connectors | 1 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1a |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | ROG Velcro Hook & Loop Collection Card Speedsetup Manual |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS ROG STRIX Radeon RX 7600 OC Edition 8G Graphics Card, 8GB
- Product Code: ROG-STRIX-RX7600-O8G-GAMING
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





