Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The growing number of connected personal and IoT devices has led to an overall increase in network density that is pushing the limits of the current WiFi standard. The latest WiFi 6(802.11ax) standard provides future-proof technologies, higher network efficiency, faster WiFi speeds, greater coverage and improved battery life for connected devices, providing a significantly better networking experience for users. RT-AX53U is a 2x2 dual-band WiFi router that provides 80MHz bandwidth and 1024-QAM for dramatically faster wireless connections. With a total networking speed of about 1800Mbps — 574Mbps on the 2.4GHz band and 1201Mbps on the 5GHz band — RT-AX53U is 1.5X faster than 802.11ac 2x2 dual-band routers. With a revolutionary combination of OFDMA and MU-MIMO technology, 802.11ax technology provides up to 4X greater network capacity and efficiency in traffic-dense environments. Previous-generation 802.11ac WiFi can only handle one device at a time on each network channel, which is an inefficient use of available bandwidth. OFDMA support in the WiFi 6(802.11ax) standard divides each channel into small sub-channels, allowing signals from multiple devices to be bundled together and transmitted simultaneously, reducing latency for a smoother, more responsive WiFi experience.
| Model | RT-AX53U |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax |
| Maximum Speed | 802.11a: Up to 54 Mbps 802.11b: Up to 11 Mbps 802.11g: Up to 54 Mbps WiFi 4 (802.11n): Up to 300 Mbps WiFi 5 (802.11ac) (1024QAM): Not Specified WiFi 6 (802.11ax) (2.4 GHz): Up to 574 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (5 GHz): Up to 1201 Mbps |
| Connectivity | 3 x 100/1000 RJ45 Ethernet Port + 1 x 100/1000 RJ45 WAN Port + 1 x USB Port |
| WPS | Yes |
| Security | WPS, WPA / WPA2 / WPA3-Personal, WPA / WPA2-Enterprise |
| Antennas | 4 x external, detachable |
| Warranty | 3 Years |
Detailed Information
| Network Standard | IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g WiFi 4 (802.11n) WiFI 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) IPv4 IPv6 |
| Product Segment | AX1800 ultimate AX performance: 1201 Mbps + 574 Mbps |
| AX Technology | Yes |
| Data Rate | 802.11a: Up to 54 Mbps 802.11b: Up to 11 Mbps 802.11g: Up to 54 Mbps WiFi 4 (802.11n): Up to 300 Mbps WiFi 5 (802.11ac) (1024QAM): Not Specified WiFi 6 (802.11ax) (2.4 GHz): Up to 574 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (5 GHz): Up to 1201 Mbps |
| Antenna | External antenna x 4 |
| Transmit/Receive | 2.4 GHz 2x2 5 GHz 2x2 |
| Processor | Dual-core (4 VPE) |
| Memory | 128 MB Flash 256 MB RAM |
| Boosts Speed | OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming: standard-based and universal 1024-QAM high data rate 20/40/80 MHz bandwidth |
| Operating Frequency | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Ports | 1 x RJ45 for Gigabits BaseT for WAN, 3 x RJ45 for Gigabits BaseT for LAN 1 x USB 3.2 Gen 1 |
| Buttons | WPS Button Reset Button Power Button |
| LED Indicators | 1 x Power 1 x 2.4 GHz 1 x 5 GHz 1 x WAN 3 x LAN |
| Power Supply | AC Input: 100v-240v (50-60Hz) DC Output: 12v with max. 1.5A current |
| Package Contents | RT-AX53U RJ-45 cable Adapter Quick Start Guide Warranty card |
| Product Weight | 346g |
| AiMesh | AiMesh Primary AiMesh router AiMesh node |
| Router APP | ASUS Router APP |
| Alexa | Support Alexa skill |
| AiProtection | AiProtection Classic Malicious site blocking Infected Device Prevention and Blocking |
| Parental Control | Parental Control Parental Control Customized Internet schedule |
| Traffic Control | Bandwidth limiter Traditional QoS Traffic Monitor Real-time traffic monitor Wired Traffic Monitor Wireless Traffic Monitor |
| Wireless | IPv6 Wi-Fi Encryption : Open system, WPA/WPA2-Personal, WPA/WPA2-Enterprise, WPA3-Personal UTF-8 SSID Guest Network WPS WiFi MAC address filter Wireless scheduler Airtime fairness RADIUS Server Universal beamforming Explicit beamforming |
| WAN | Internet connection Type : PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP |
| LAN | DHCP Server IPTV Manually assign IP address |
| VPN | VPN Client L2TP VPN Client OVPN VPN Client PPTP VPN Server IPSec VPN Server OVPN VPN Server PPTP |
| USB Application | 3G/4G LTE dongle HDD hibernation Safely Remove disk Download master AiDisk Media Server Samba Server FTP Server Shared Folder privileges |
| Administration | Operating mode : Access Point, Media Bridge, Repeater, Router Operating system : ASUSWRT Free OS upgrade Firewall SSH Wake on LAN (WOL) Configuration backup and restore Diagnosis tools Feedback system System log |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS RT-AX53U AX1800 Wi-Fi 6 (802.11ax) AiMesh Mesh-Enabled Dual Band MU-MIMO Wireless Router
- Wi-Fi 6 Gigabit LAN Router
- Dual Band 2.4GHz & 5GHz
- 2.4GHz Wi-Fi 6 Bandwidth: 574Mbps
- 5GHz Wi-Fi 6 Bandwidth: 1201Mbps
- 1 x 1Gbps LAN / WAN Port
- 3 x 1Gbps LAN Ports
- 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port
- 4 x External Antenna
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90IG06P0-MO3500
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,262




