Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience fast and reliable WiFi all around your smart home with the RT-AX59U WiFi 6 router. It is fully backward compatible with previous WiFi standards and devices, so you can stay connected worry-free for all your internet activities. Whether it’s a home or a café, on a desk or on a wall, all can enjoy the ultra-minimalist design of the RT-AX59U as it optimally blends with a wide variety of home interiors and business environments. The innovative foot stand can also serve as a wall-mount bracket for hassle-free installation. Enjoy unrivaled wireless performance across your smart home with the RT-AX59U dual band router. The powerful quad-core CPU and the WiFi 6 technology give it up to 4X more capacity for more devices. With support for 160 MHz channel bandwidth, it delivers 3X faster speeds and more reliable connectivity for all your high-bandwidth activities. The improved data transmission efficiency also reduces power consumption by up to 7X for better battery life of your devices. The RT-AX59U takes the pain out of managing your home network. It's easy to set up and keep an eye on what's happening, via the intuitive ASUS Router mobile app or the powerful web interface. There’s even more for you to explore, including complete VPN settings, parental control features, visualized connection diagnostics and much more. With ASUS AiMesh technology, it’s easy to combine multiple AiMesh-compatible ASUS routers to create a whole-home WiFi network with centralized control. You can even use a single SSID for your entire home or office network, with seamless coverage and dead zone elimination!
| Model | RT-AX59U |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax |
| Maximum Speed | 802.11a: Up to 54 Mbps 802.11b: Up to 11 Mbps 802.11g: Up to 54 Mbps 802.11n: Up to 300 Mbps 802.11n (256QAM): Up to 600 Mbps 802.11ac: Up to 2600 Mbps 802.11ax (2.4GHz): Up to 574 Mbps 802.11ax (5GHz): Up to 3603 Mbps |
| Connectivity | 1 x 1 Gbps RJ45 WAN Port 3 x 1 Gbps RJ45 LAN Ports 1 x USB 3.2 Gen1 1 x USB 2.0 |
| WPS | Yes |
| Security | WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise, WPS Support |
| Antennas | 5 x internal |
| Warranty | 3 Years |
Detailed Information
| Model Name | RT-AX59U |
| Network Standard | IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g WiFi 4 (802.11n) WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) IPv4 IPv6 |
| Product Segment | AX42000 Ultimate AX Performance: 574 + 3603 Mbps |
| AX Technology | Yes |
| Data Rate | 802.11a: Up to 54 Mbps 802.11b: Up to 11 Mbps 802.11g: Up to 54 Mbps WiFi 4 (802.11n): Up to 300 Mbps WiFi 4 (802.11n) (256QAM): Up to 600 Mbps WiFi 5 (802.11ac): Up to 2600 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (2.4GHz): Up to 574 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (5GHz): Up to 3603 Mbps |
| Antenna | Internal Antenna x 5 |
| Transmit/Receive | MIMO Technology 2.4GHz 2x2 5GHz 3x3 |
| Processor | 2.0 GHz Quad-Core 64-Bit Processor |
| Memory | 128 MB Flash 512 MB RAM |
| Boosts Speed | OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming: Standard-Based and Universal 1024-QAM High Data Rate 20/40/80/160 MHz Bandwidth |
| Operating Frequency | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Ports | RJ45 for Gigabit BaseT for WAN x 1 RJ45 for Gigabit BaseT for LAN x 3 USB 3.2 Gen 1 x 1 USB 2.0 x 1 |
| Buttons | WPS Button Reset Button Power Switch |
| LED Indicators | Power & Status Combo LED |
| Power Supply | AC Input: 100-240v, 50-60Hz DC Output: 12v with max 2.5A current |
| Package Contents | RT-AX59U Dual Band WiFi 6 Router RJ-45 Cable Power Adapter Quick Start Guide Warranty Card |
| Product Weight (Each) | 476 g |
| AiMesh | AiMesh Primary AiMesh Router AiMesh Node |
| Router App | ASUS Router App |
| Alexa | Supports Alexa Skill |
| AiProtection | AiProtection Pro AiProtection Malicious Site Blocking Two-Way IPS Infected Device Prevention and Blocking |
| Parental Controls | Parental Control Parental Control Customized Internet Schedule Maximum Parental Control Profile: 64 Maximum Parental Control Content Filter Rule: 64 |
| Traffic Controls | Adaptive QoS Bandwidth Monitor Bandwidth Limiter Maximum Bandwidth Limiter Rule: 32 Traditional QoS Maximum Traditional QoS Rule: 32 Traffic Monitor Real-Time Traffic Monitor Wired Traffic Monitor Wireless Traffic Monitor Traffic Analyzer Traffic Analysis Period: Daily, Weekly, Monthly Website History |
| Wireless | IPv6 MU-MIMO Wi-Fi Encryption: WPA3-Personal, WPA2-Personal, WPA-Personal, WPA-Enterprise , WPA2-Enterprise , WPS support UTF-8 SSID Guest Network Maximum Guest Network Rule: 2.4 GHz x 3, 5 GHz x 3 Guest Network Connection Time Limit Guest Network Encryption: Open system, WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPS WPS WiFi MAC Address Filter Maximum MAC Filters: 64 Wireless Scheduler Airtime Fairness RADIUS Client Universal Beamforming Explicit Beamforming |
| WAN | Internet Connection Type: PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP Dual WAN 3G/4G LTE Android Tethering Port Forwarding Maximum Port Forwarding Rule: 64 Port Triggering Maximum Port Triggering Rule: 32 DMZ DDNS NAT Passthrough: PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, IPSec Pass-Through, RTSP Pass-Through, H.323 Pass-Through, SIP Passthrough, PPPoE relay Let's Encrypt Safe Browsing DNS-over-TLS |
| LAN | DHCP Server IPTV LAN Link Aggregation Manually Assign IP Address Maximum Manually Assign IP Address Rule: 64 |
| VPN | Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client OVPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server OVPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard VPN Fusion |
| USB Application | File System: HFS+, NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4 3G/4G LTE Dongle Safely Remove Disk AiCloud Download Master AiDisk Media Server Samba Server FTP Server Shared Folder Privileges |
| Administration | Operating mode: Router(AiMesh router), AiMesh node, Access point, Repeater, Media bridge Operating system: ASUSWRT Free OS Upgrade Firewall Maximum Firewall Keyword Filter: 64 Maximum Firewall Network Service Filter: 32 Maximum Firewall URL Filter: 64 SSH Wake on LAN (WOL) Configuration Backup and Restore Diagnosis Tools Feedback System System Log New Device Connect Notification Login Captcha Connection Diagnosis Security Scan Auto Firmware Update |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS RT-AX59U AX4200 Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual Band Mesh-Enabled Wireless Router
- Product Code: 90IG07Z0-MU2C00
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






