Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Featuring the latest AMD RDNA 2 architecture, ASUS Dual Radeon RX 6400 fuses dynamic thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for maximizing airflow to the heatsink — are packed into the 20 cm long, 2-slot card, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build. Two tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub that facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure. Auto-Extreme Technology is an automated manufacturing process that sets new standards in the industry by allowing all soldering to be completed in a single pass. This reduces thermal strain on components and avoids the use of harsh cleaning chemicals, resulting in less environmental impact, lower manufacturing power consumption, and a more reliable product overall. Each card must meet rigorous performance and reliability standards before it ships. Performance and stress tests are run with the latest chart-topping titles like Fortnite, League of Legends, Overwatch, and PlayerUnknown's Battlegrounds. We also carry out reliability trials that include a 144-hour stability test and a series of 3DMark benchmarking runs to ensure the card performs well when pushed to the limits.
| Graphics Processing | Radeon RX 6400 |
| Core Clock | Gaming Mode: Up to 2321 MHz (Boost Clock) / up to 2039 MHz (Game Block) |
| Stream Processors | 768 |
| Memory Clock | 16000 MHz |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 128 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 (electrically PCIe 4.0 x4) |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 2 |
| Card size | 201mm x 124mm x 41mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 500W |
| Power Connectors | None |
| Output | 1 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | 1 x Speedsetup Manual |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS Radeon RX 6400 DUAL Graphics Card, 4GB
- Product Code: 90YV0H90-M0NA00
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





