Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Delivering the latest AMD RDNA 2 architecture experience in its purest form, the ASUS Dual Radeon RX 6650 XT melds performance and simplicity like no other. Leveraging advanced cooling technologies derived from flagship graphics cards, the Dual opts for substance over style, the perfect choice for a well-balanced build. Buckle up and engage cutting-edge gaming prowess. Two tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub that facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure. Auto-Extreme Technology is an automated manufacturing process that sets new standards in the industry by allowing all soldering to be completed in a single pass. This reduces thermal strain on components and avoids the use of harsh cleaning chemicals, resulting in less environmental impact, lower manufacturing power consumption, and a more reliable product overall.
| Graphics Processing | Radeon RX 6650 XT |
| Core Clock | OC Mode: Up to 2689 MHz (Boost Clock) / up to 2467 MHz (Game Clock) Gaming Mode: Up to 2669 MHz (Boost Clock) / up to 2447 MHz (Game Clock) |
| Stream Processors | 2048 |
| Memory Clock | 17500 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 280 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 (electrically PCI-E 4.0 x8) |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=243mm W=134mm H=49mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 650W |
| Power Connectors | 1 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | 1 x Collection Card |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS Radeon RX 6650 XT DUAL OC Edition Graphics Card, 8GB
- Product Code: 90YV0HL0-M0NA00
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





