Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES 007 FIRST LIGHT
- Offer valid 13 May 2026 to 10 June 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 8 July 2026
- Click here for more information
NOTE: Some components may be listed as out of stock on the website. These products are currently reserved for prebuilt PCs and not available separately at this stage. Images are for reference purposes only and, unless explicitly stated, exact part numbers may vary.The images displayed are for illustrative purposes only. Components will be supplied as per the technical specifications in this listing. 3DMark FPS & Time Spy benchmark scores are estimates only.
Take your gaming to the next level with the PCBuilder Ryzen 7 9800X3D ASUS X MIKU Windows 11 Gaming PC. Equipped with the powerful 9th-generation AMD Ryzen 7 9800X3D processor, featuring 8 cores and clock speeds of up to 5.2GHz, this gaming rig ensures smooth and fast performance for all your gaming and multitasking needs. Combined with the Asus X870 chipset motherboard, 32GB of high-speed GeIL DDR5 gaming memory, and an Asus ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB Graphics Card, this PC is built for high-speed gaming, offering exceptional reliability and efficiency.
GeIL’s 32GB of DDR5 6000MHz gaming memory ensures that the PCBuilder ASUS X MIKU Gaming PC ensures lightning-fast load times and seamless multitasking. The Asus ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB Graphics Card brings stunning visuals, allowing you to enjoy your favourite games in ultra-high detail. With a Timespy score of over 27700 points, this excellent gaming option is great for the latest game releases. Experience immersive gameplay in demanding games like Cyberpunk 2077 (3DMark FPS: 220), Ghost of Tsushima (3DMark FPS: 200), and Microsoft Flight Simulator (3DMark FPS: 205).
Featuring a spacious Crucial 2TB Gen5 NVMe solid-state drive (SSD), you’ll have plenty of room to store all your games and media, while experiencing ultra-fast data transfer and load times. Powering the system is an 850W 80 PLUS Gold Modular power supply, designed for efficiency and maximum performance for the most demanding graphics cards.
All of these components are housed in the futuristic Asus ROG Strix Helios II E-ATX Gaming Chassis Hatsune Miku Edition with a sleek, tempered glass side and front panels, showcasing your powerful built-in style. Plus, with Wi-Fi 6 support, you can enjoy fast and reliable internet without the hassle of cables. Whether you’re a serious gamer or a content creator, the PCBuilder Ryzen 7 9800X3D ASUS X MIKU Gaming PC gives you the speed, power, and style you need to excel in any challenge.
The ASUS X MIKU comes pre-installed with Windows 11 which has easy-to-use tools that can help you optimise your screen space and maximise your productivity. It features great tools like Microsoft Edge, the new and improved Microsoft Store, Snap Layouts to arrange your open windows into grids, Desktops for better organisation, as well as Widgets. Gaming is also now easier than ever, simply turn on your PC & game from day one.
The PCBuilder ASUS X MIKU Windows 11 Gaming PC also includes one month of PC Game Pass including EA Play. Play over 100 high-quality PC games, in various genres such as Halo Infinite, Forza Horizon 5, and Minecraft on your new gaming rig. With new games added all the time, there’s always something new to play from day one.
Built in-house by our experienced technicians, each build is constructed with care and precision. They’re packaged with protective foam that secures the components while in transit, so every build arrives at its destination ready to game from day one. PCBuilder gaming PCs come with a 2-year warranty.
| CPU / Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D
|
| Cooler | ASUS ROG RYUO IV Hatsune Miku Edition 360mm AIO Liquid Cooler |
| Motherboard | ASUS X870E-H WiFi7 Hatsune Miku Edition ATX Motherboard |
| RAM / Memory | 32GB DDR5-6000 |
| GPU / Graphics Card | ASUS GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 Hatsune Miku Edition |
| SSD / Solid State Drive | 2 TB NVMe Gen5x4 SSD |
| PSU / Power Supply | 850w Modular PSU |
| Case | ASUS ROG STRIX HELIOS II Hatsune Mikue Edition |
| OS / Operating System | Windows 11 Home |
| Accessories | 1.8m Power Cable ASUS ROG STRIX ARION Hatsune Miku Edition M.2 PCIe NVMe Enclosure |
| Assembly | Included |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
PCBuilder ASUS × MIKU LIMITED EDITION Gaming PC — AMD Ryzen 7 9800X3D / 32GB DDR5-6000 / GeForce RTX 5080 16GB / 2TB Gen5 NVMe SSD / Windows 11 Home
- Limited Edition ASUS × Hatsune Miku Gaming PC
- AMD Ryzen 7 9800X3D CPU, 5.20GHz, 8 Cores
- ASUS ROG RYUO IV Hatsune Miku AIO Liquid Cooler
- ASUS X870E-H WiFi7 Hatsune Miku Socket AM5 Motherboard
- 32GB (2 x 16GB) DDR5-6000 RAM
- GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 Hatsune Miku Graphics Card
- 2TB Gen5 NVMe SSD for Ultra High Speed Storage
- ASUS ROG STRIX HELIOS II Hatsune Miku Micro ATX Case
- 850w Modular Power Supply
- Integrated Gigabit LAN, Wi-Fi & 7.1 Channel Sound
- Includes Windows 11 Home & 1 Month Game Pass
- Includes ROG STRIX ARION Hatsune Miku NVMe Enclosure
- Monitor & Peripherals Optional
- 2 Year Warranty
- Product Code: PCB_HATSUNE-MIKU_01
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
- R99,999
-
R93,999










