Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Based on the Xe HPG microarchitecture and designed to handle the graphical demands of 1080p gaming, the Acer Predator BiFrost Arc A750 OC Graphics Card brings the power of raytracing and upscaling to your PC games. The GPU features 8GB of GDDR6 VRAM and a 256-bit memory interface, offering performance and power efficiency. The Intel Arc A750 graphics card features Xe Super Sampling (XeSS), which is AI-enhanced upscaling powered by hardware acceleration. Enjoy high-res visuals with added performance. Pair your Intel Arc A750 with a select Intel Core processor to take full advantage of Intel Deep Link technology, which provides performance and efficiency across a wide variety of workloads. The front panel of the card features a variety of outputs, such as DisplayPort 2.0 and HDMI 2.1. For cooling, Acer implemented two fans. The 5th Gen Aeroblade 3D blower-style fan features an all-metal, thin design and is custom engineered for airflow. The axial Frostblade 2.0 fan has 92mm arc-shaped blades for high static pressure and minimal vibration. The fans work together to maximize airflow and air dispersion. There is also a vapor chamber that streamlines airflow by circulating it quickly and efficiently. You'll be able to monitor your BiFrost card, control fan speeds, and customize RGB lighting with the Predator BiFrost Utility app.
| Graphics Processing | Arc 7 A750 |
| Core Clock | 2200 MHz (Reference Card: 2050 MHz) |
| Core Config | Ray Tracing Units: 28 Tensor Cores (XMX): 448 Execution Units: 448 Render Slices: 7 Tiles: 1 |
| Memory Clock | 16000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 512 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 267mm, 2-slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 650W |
| Power Connectors | 2 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.0 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick Installation Guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Manufacturer's Warranty (TBC) |
Acer PREDATOR BIFROST ARC 7 A750 OC Graphics Card, 8GB
- Product Code: DP.Z35WW.P01
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





