Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
PWM air cooling solution with a stylish Addressable RGB LED design. Top Down Cooling design allows for more efficient heat dissipation. Compatible with Addressable RGB motherboards or hubs (H66F). Compatible with most current motherboard designs. Not compatible with Intel 2011 and 2066.
STYLISH RGB LED RING DESIGN: Comes equipped with an RGB LED Ring around the fan of the cooler and translucent fan blades, adding a stylish and dynamic touch to your rig.
ADDRESSABLE RGB COMPATIBLE: Access 16.8 million colors using compatible Addressable RGB motherboards (ASUS Aura Sync, MSI Mystic Light Sync, and Gigabyte RGB Fusion) or hubs (H66F).
TOP DOWN COOLING DESIGN: Top Down Cooling design allows for more efficient heat dissipation and higher compatibility with cases.
PWM HIGH-PRESSURE FAN: 120mm high-pressure fan provides a stronger airflow to push heat away from the aluminum fins faster.
HIGH EFFICIENCY FINS: Upgraded high efficiency fins for maximum thermal performance. Black coating on fins allows for faster heat absorption, improving the efficiency of heat dissipation.
| Model | Core Plus |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1700, LGA1200, LGA115x, LGA775 AMD: AM5, AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2, FM1 |
| Cooler Height | 83mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | None |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Specs | Speed: 600 - 1800 RPM |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 136mm x 136mm x 83m |
| Weight | Not Specified |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
AeroCool CORE PLUS ARGB CPU Heatsink and Fan, 120mm — Black
- Top-Down Cooler with 120mm ARGB Fan
- Colour: Black
- Thermal Capacity: 110w TDP
- Fan Speed: 600 - 1800 RPM
- Airflow: 51.3 CFM (Max)
- Static Pressure: 1.41 mmH20 (Max)
- Intel Sockets: LGA1700, LGA1200, More
- AMD Sockets: AM5, AM4, More
- 2 Year Warranty
- Product Code: ACTC-CL30010.75
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








