Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
27" Dual-Resolution IPS gaming monitor with dynamic switching between 4K at 180Hz and FHD at 360Hz. Featuring NVIDIA G-SYNC compatibility and DCI-P3 95% colour coverage.
One monitor, two modes, zero compromising. Bring out the best in any game you play with two different modes in one monitor. A native 4K (3840x2160) mode enhances every gorgeous detail of your visually intensive games at 180Hz, while native FHD (1920x1080) mode enables superb motion clarity and responsiveness with its 360Hz refresh rate.
See the rich contrast between darks and brights with Dolby Vision and VESA DisplayHDR 600 certification. Experience dynamic, vivid colours with 95% DCI-P3 colour coverage. Capture life-like nuances with your monitor calibrated with Delta E<2 colour accuracy. NVIDIA G-SYNC Compatible and VESA AdaptiveSync certification allow for stutter-free, tear-free and crystal-clear graphics in both modes.
Experience the dual resolution display with the freedom to switch between two modes of play. 4K @ 180Hz mode prioritizes high detail in every shot by scanning each row of pixels at a low refresh rate. Meanwhile, FHD @ 360Hz mode prioritizes a super high refresh rate by scanning two rows of pixels at a time, halving the resolution but doubling the Hz for fast-paced gameplay.
| Model | AW2725QF |
| Screen Size (Diagonal) | 27" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 3840 x 2160 @ 180 Hz 1920 x 1080 @ 360 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 360 Hz @ 1920 x 1080 180 Hz @ 3840 x 2160 |
| Vertical Sync Technology | NVIDIA G-SYNC Adaptive Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 600 cd/m2 (HDR peak) |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| HDR | VESA DisplayHDR 600 |
| Response Time | 0.5 ms GtG |
| Inputs | 1 x DisplayPort 1.4 2 x HDMI 2.1 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-B Upstream 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Downstream 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C Downstream 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C with BC1.2 Charging Downstream |
| Tilt | -5° to +21° |
| Swivel | -20° to +20° |
| Pivot | -90° to +90° |
| Height Adjustment | 110mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 611mm x 67mm x 361mm With Stand: 611mm x 244mm x 409 - 519mm |
| Weight | Without Stand: 4.75 kg With Stand: 7.15 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Alienware AW2725QF 4K UHD (3840x2160 @ 180Hz) / FHD (1920x1080 @ 360Hz) Dual Resolution Gaming Monitor, G-SYNC, DisplayHDR 600, IPS, 27"
- Resolution: 3840x2160 or 1920x1080
- Refresh Rate: 180Hz (4K UHD) or 360Hz (FHD)
- Response Time: 0.5ms GtG
- Brightness: 600 nits
- Contrast Ratio: 1,000:1
- NVIDIA G-SYNC Compatible
- Adaptive Sync Compatible
- VESA DisplayHDR 600
- 1 x DisplayPort 2.1
- 2 x HDMI 2.1
- Built-In USB Hub
- Alienware AlienFX Lighting
- Tilt, Swivel, Pivot & Height Adjustable
- 3 Year Warranty
- Product Code: 210-BNHT
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








