Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Alienware AW3423DWF is a fantastic ultrawide monitor that successfully defends its throne against recent OLED and Mini-LED alternatives. It delivers the same excellent image quality as its predecessor, fixes several of its flaws, and sweetens the deal with a $200 price drop. Make no mistake: This is the ultrawide gaming monitor to buy.
Read the PCWorld review here →
34" curved monitor with QD-OLED technology & AMD FreeSync Premium Pro. Featuring infinite contrast ratio and VESA DisplayHDR TrueBlack 400 for an incredible front-of-screen performance. Quantum Dot Display Technology enables a slim panel design and delivers a superior colour performance with a higher peak luminance and greater colour gamut range vs WOLED (White OLED). The monitor features an extensive cinema-grade colour coverage of DCI-P3 99.3% across a wide viewing angle, and colours are accurate out of the box with a factory calibration of Delta E less than 2. Expect incredibly realistic visuals for gameplay that draws you in deeper thanks to 1000 nits peak brightness, infinite contrast ratio and VESA DisplayHDR TrueBlack 400 certification. AMD FreeSync Premium Pro Technology and VESA AdaptiveSync Display certification lets you experience ultra-low latency gameplay for tear-free gaming every time, and offers support for HDR-capable games. The unique Legend 2.0 Premium design is the perfect blend of stunning form and enhanced functionality. In addition to its sleek QD-OLED curved 1800R panel, the AW3423DWF monitor features improved cable management, 360° ventilation for better heat dissipation and a new centralised On-Screen Display (OSD) joystick to make adjusting your settings easier. Customizable AlienFX lighting on the logo and screen size number on the back of the monitor enhances gaming ambiance.
| Model | AW3423DWF |
| Screen Size (Diagonal) | 34" |
| Panel Type | QD OLED |
| Resolution | 3440 x 1440 |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync Premium Pro Adaptive Sync |
| Curve | 1800R |
| Brightness | 250 cd/m2 typical, 1000 cd/m2 peak |
| Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| HDR | VESA DisplayHDR TrueBlack 400 |
| Response Time | 0.1 ms GtG |
| Inputs | 2 x DisplayPort 1.4 1 x HDMI 2.0 2 x USB 3.2 Gen1 (5 Gbps) downstream port (one with BC1.2 charging capability at 2A max) 2 x USB 3.2 Gen1 (5 Gbps) downstream port 1 x USB 3.2 Gen1 (5 Gbps) upstream port 1 x Audio line-out port 1 x Headphone-out port |
| Tilt | -5° to +21° |
| Swivel | -20° to +20° |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | 110mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 815mm x 137mm x 364mm With Stand: 815mm x 306mm x 416 - 526mm |
| Weight | Without Stand: 6.27 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Alienware AW3423DWF UWQHD (3440x1440) 1800R Curved Gaming Monitor with RGB Lighting, 165Hz, FreeSync Premium Pro, DisplayHDR TrueBlack 400, QD OLED, 34"
- 34" QD OLED (Quantum Dot Organic LED) Panel
- Resolution: 3440x1440
- Refresh Rate: 165Hz
- Response Time: 0.1ms GtG
- Brightness: 250 nits Typical, 1000 nits Peak
- Contrast Ratio: 1,000,000:1
- AMD FreeSync Premium Pro
- Adaptive Sync Compatible
- VESA DisplayHDR True Black 400
- 2 x DisplayPort 1.4 up to 165Hz
- 1 x HDMI 2.0 up to 100Hz
- Built-In USB Hub
- Alienware AlienFX Lighting
- Tilt, Swivel & Height Adjustable
- 3 Year Warranty
- Product Code: 210-BFRQ
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






