Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
There are some specials that come around once, maybe twice in a lifetime, and this is one of them! This mid-range gaming PC has everything you need to get started - just plug in your monitor and peripherals and get ready to enter gaming nirvana. It's a deal, it's a steal, it's the sale of the #$&%@# century!
| CPU / Processor | AMD Ryzen 5 5600
|
| Cooler | AMD Wraith Stealth |
| Motherboard | MSI B550M PRO-VDH WIFI Micro ATX Motherboard |
| RAM / Memory | 16GB (2 x 8GB) RGB DDR4-3600 |
| GPU / Graphics Card | GeForce RTX 3050 8 GB |
| SSD / Solid State Drive | 500 GB NVMe Gen3x4 SSD |
| PSU / Power Supply | 600w PSU |
| Case | Antec NX292 |
| OS / Operating System | Windows 11 Home |
| Accessories | 1.8m Power Cable |
| Assembly | Included |
Prebuilt PC — AMD Ryzen 5 5600 / B550 Motherboard with Wi-Fi / 16GB DDR4-3600 / GeForce RTX 3050 8GB / 500GB NVMe SSD / 600w PSU / Antec NX292 Case / Windows 11 Home
- AMD Ryzen 5 5600 CPU, 4.40GHz, 6 Cores, 12 Threads
- MSI PRO B550M PRO-VDH WIFI Socket AM4 Motherboard
- 16GB RGB DDR4-3600 RAM
- GeForce RTX 3050 8GB Graphics Card
- 500GB NVMe SSD up to 3,500MB/s
- Antec NX292 ATX Case
- 600w Power Supply
- Integrated Wi-Fi, Gigabit LAN & 7.1 Channel Sound
- Monitor and Peripherals Optional
- 2 Year Warranty
- Product Code: MANIC SPECIAL
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

