Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
By pressing the switch button on the I/O panel, users can glance at the temperature of the CPU and GPU on the temperature display. The temperature display can be switched from CPU temperature to GPU temperature or turned off via the switch button. The Antec iUnity provides instant data on PC specs, loads, and usage. Left panel adopts tempered glass for better PC showcase visual effects. Right solid panel is bottom-perforated to enhance heat dissipation and ventilation. Spacious cable management for efficient wire organization. There are ten sets of velcro straps for easy cable management. The mesh front panel adopts the 1.2mm vent holes and the magnetic & clip-on design with easy access. Airflow-enhancing mesh front panel provides massive air. Ample mesh at the bottom and bottom-right side, and the availability of fans installed on the meshed PSU shroud together provide the best performance for the GPU cooling.
| Model | PERFORMANCE 1 FT ARGB |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB iUnity Digital Display |
| Materials | Steel, Plastic, Tempered Glass |
| Dimensions | 522mm x 230mm x 522mm |
| Form Factor | Full Tower |
| Motherboard Support | E-ATX, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C 1 x Headphone Out/Mic In Combo 1 x Power Button 1 x Reset Button 1 x Antec iUnity Control Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 2 3.5": 0 2.5": 3 |
| Expansion Slots | 8 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 3 x 140mm (3 x 140mm ARGB fans included) Top: 3 x 120mm / 3 x 140mm Back: 1 x 120mm (1 x 120mm ARGB fan included) PSU Shroud: 3 x 120mm (2 x 120mm reverse fans included) Bottom: None |
| Radiator Support | Front: 420mm / 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 120mm PSU Shroud: None Bottom: None |
| Clearances | CPU Cooler: 175mm GPU Length: 400mm PSU Length: 440mm (245mm with HDD) |
| Weight | 13.04 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Antec PERFORMANCE 1 FT ARGB Tempered Glass Full Tower E-ATX Case with iUnity Display — Black
- Full Tower E-ATX Form Factor Case
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Ports
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 2 x 2.5" / 3.5" Combo Drive Bays
- 3 x 2.5" Drive Bays
- Up to 10 x 120mm Fans / Up to 6 x 140mm Fans
- Includes 3 x 140mm & 1 x 120mm Fans
- Up to 1 x 420mm & 1 x 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 175mm
- GPU Clearance: Up to 400mm
- Digital CPU / GPU Temperature Display
- Includes 4-Port ARGB & PWM Fan Controller
- 2 Year Warranty
- Product Code: PERFORMANCE 1 FT ARGB
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
- R2,499
-
R2,149








