Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The front and left panel employ a unique 45° beveling technique that breaks the barrier between the two pieces of glass. The extremely fine edge of the glass joint enhances the uninterrupted, panoramic, and ultra-transparent visual experience of the 270° view, allowing comprehensive showcase of high-end PC components and dazzling lighting effects. Comes with interchangeable fan brackets to cater to fans of different sizes. Independent cooling for CPU/GPU on the left side & PSU/Drives on the right side. Support 360mm radiators on top, bottom, and side simultaneously for liquid cooling. Top, bottom and right side all support THICK 360mm radiators, providing ultra cooling capability and efficiency. The ultra robust 0.8mm & 1mm steel brings unwavering protection, and the tool-free quick-release panels on the front, top and sides make the assembly and cleaning of components simplified than ever. Supports up to 6 drives: 2 x 3.5" HDD & 4 x 2.5" SSD.
| Model | P20CE |
| Colour | Black |
| Lighting | None |
| Materials | Steel, Plastic |
| Dimensions | 469mm x 220mm x 490mm |
| Form Factor | Full Tower |
| Motherboard Support | E-ATX, ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1 x Headphone Out/Mic In Combo 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Steel |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 2 3.5": 0 2.5": 4 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 3 x 140mm (includes 3 x 120mm fans) Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm Back: 1 x 120mm PSU Shround: 2 x 120mm Side: None |
| Radiator Support | Front: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 120mm PSU Shroud: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm GPU Length: 375mm PSU Length: 205mm (410mm without 3.5" drives) |
| Weight | 7.21 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Antec Performance Series P20CE Full Tower E-ATX Case — Black
- Full Tower E-ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 2 x 3.5" / 2.5" Combo Drive Bays
- 4 x 2.5" Drive Bays
- Up to 9 x 120mm Fans / Up to 5 x 140mm Fans
- Includes 3 x 120mm Fans
- Up to 2 x 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 170mm
- GPU Clearance: Up to 375mm
- Removable Adjustable GPU Holder
- Supports Vertically Mounted GPU
- 2 Year Warranty
- Product Code: P20CE
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,342








