Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
MacBook Air with M1 is an incredibly portable laptop — it’s nimble and quick, with a silent, fanless design and a beautiful Retina display. Thanks to its slim profile and all‑day battery life, this Air moves at the speed of lightness. M1 is our first chip designed specifically for Mac. Apple silicon integrates the CPU, GPU, Neural Engine, I/O, and so much more onto a single tiny chip. Packed with an astonishing 16 billion transistors, M1 delivers exceptional performance, custom technologies, and unbelievable power efficiency — a major breakthrough for Mac. The CPU on M1 isn’t just astonishingly fast — it balances high-performance cores with efficiency cores that crush everyday jobs while using far less energy. With that kind of processing power, MacBook Air can take on intensive tasks like professional-level video editing and action-packed gaming. The GPU in M1 delivers lightning‑fast integrated graphics. So you can create, edit, and seamlessly play back multiple streams of full‑quality 4K video without dropping a frame. A 16-core Neural Engine capable of 11 trillion operations per second. Process that. Apps on MacBook Air can use machine learning (ML) to automatically retouch photos like a pro, make smart tools such as magic wands and audio filters more accurate at auto‑detection, and so much more. That’s not just brainpower — that’s the power of a full stack of ML technologies.
| SKU | MGN93ZE/A |
| Colour | Silver |
| Processor | Model: Apple M1 Performance Cores: 4 Efficiency Cores: 4 Base Clock: 2.06 GHz Boost Clock: 3.20 GHz Neural Engine Cores: 16 Cache: 16 MB |
| Memory | Installed: 8 GB Type: Unified |
| Graphics | Apple M1 7-Core |
| Storage | 256 GB SSD |
| Display | Size: 13.3" Type: IPS Resolution: 2560x1600 Brightness: 400 nits Colour Gamut: Wide Colour (P3), True Tone Technology |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard Force Touch Touchpad No Touch Bar |
| Audio | Stereo Speakers Wide Stereo Sound Dolby Atmos 3-mic Array |
| Networking | Wireless: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: 5.0 |
| Webcam | 720p FaceTime HD Camera |
| I/O Ports | 2 x Thunderbolt 4, supports USB 4, DisplayPort, charging 1 x 3.5mm Headphone Jack 1 x MagSafe 3 |
| OS | macOS 12 Monterey |
| Power | Battery: 49.9 Whr Charger: 30w |
| Dimensions | 304 x 212 x 16 mm |
| Weight | 1.29 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Apple MacBook Air 13" M1 MGN93ZE/A Laptop — M1 3.20GHz 8 Core / 13.3" WQXGA / 8GB Unified Memory / 7 Core GPU / 256GB SSD / macOS 12 Monterey / Silver
- Product Code: MGN93ZE/A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.


