Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The New MacBook Air features a new, strikingly thin design in four beautiful finishes, larger 13.6-inch Liquid Retina display, 1080p HD camera, MagSafe charging, and more. Redesigned around the next-generation M2 chip, MacBook Air is strikingly thin and brings exceptional speed and power efficiency within its durable all‑aluminum enclosure. It’s the ultrafast, ultracapable laptop that lets you work, play, or create just about anything anywhere. MacBook Air comes in four gorgeous finishes, each with its own matching MagSafe charging cable. Thanks to the efficiency of the M2 Chip, MacBook Air can deliver amazing performance without a fan so it stays completely silent no matter how intense the task. As responsible as it is durable, Macbook Air features 100 percent recycled aluminium in its compact enclosure. The M2 chip starts the next generation of Apple silicon, with even more of the speed and power efficiency of M1: So you can get more done faster with a more powerful 8-core CPU and create captivating images and animations with up to 10-core GPU. Work with more streams of 4K and 8K ProRes video with the high-performance media engine. And keep working or playing all day and into the night with up to 18 hours of battery life. The MacBook Air supercharged with M2 is 1.4 x faster than M1 model and up to 15 x faster than intel-based model.
| SKU | MLY23ZE/A |
| Colour | Starlight |
| Processor | Model: Apple M2 Performance Cores: 4 Efficiency Cores: 4 Base Clock: 2.42 GHz Boost Clock: 3.48 GHz Neural Engine Cores: 16 Cache: 20 MB |
| Memory | Installed: 8 GB Type: Unified |
| Graphics | Apple M2 10-Core |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display | Size: 13.6" Type: IPS Resolution: 2560x1664 Brightness: 500 nits Colour Gamut: Wide Colour (P3), True Tone Technology |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard Force Touch Touchpad No Touch Bar |
| Audio | Four Speaker System Wide Stereo Sound Dolby Atmos 3-mic Array |
| Networking | Wireless: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: 5.0 |
| Webcam | 1080p FaceTime HD Camera |
| I/O Ports | 2 x Thunderbolt 4, supports USB 4, DisplayPort, charging 1 x 3.5mm Headphone Jack 1 x MagSafe 3 |
| OS | macOS 12 Monterey |
| Power | Battery: 52.6 Whr Charger: 30w |
| Dimensions | 304 x 215 x 11 mm |
| Weight | 1.24 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Apple MacBook Air 13" M2 MLY23ZE/A Laptop — M2 3.48GHz 8 Core / 13.6" WQXGA+ / 8GB Unified Memory / 10 Core GPU / 512GB SSD / macOS 12 Monterey / Starlight
- Product Code: MLY23ZE/A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.


