Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Liquid Freezer II A-RGB combines the efficient, award-winning PWM pump of the Liquid Freezer II with new A-RGB fans optimised for static pressure. This gives you a whole new aesthetic with extremely low noise and equally low temperatures. Unlike many of our competitors, we went to great lengths to develop the water pump. The result is greatly reduced humming and higher efficiency. Like the other components, the pump is also PWM controlled. This leads to a significantly lower noise level at low and typical loads, but also to much lower power consumption, with a maximum of 0.8 W at no load, 2.5 W under normal load and a maximum of 5.3 W under full load for the entire AiO. Unlike most other all-in-one liquid cooling manufacturers, we rely on 38 mm thick radiators with a high fin density. This means that a larger amount of water can be used in the circuit, and the cooling surface can be significantly increased. Water has a much higher heat capacity than aluminum or copper. This leads to a slower and up to 5 ° C lower temperature increase in the temporary turbo mode of modern CPUs. Thanks to its long hoses, availability in 5 different sizes and different lignting options the Liquid Freezer II Series is versatile. It is highly compatible and can be used effectively, from small form factor PCs (be aware of the radiator thickness!) to big towers.
| SKU | ACFRE00093A |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| PWM | Yes |
| Lighting | None |
| Radiator Dimensions | 277mm x 120mm x 38mm |
| Fan Dimensions | 120mm |
| Fan Speed | 200 - 1800 RPM |
| Number of Fans | 2 |
| Cooling Socket Support | Intel: 1700, 1200, 1150, 1151, 1155, 1156, 2066, 2011-3, 2011 |
| Radiator Size | 280mm |
| Fan Model | ARCTIC P12 PWM A-RGB |
| Fan Airflow | 48.8 CFM |
| Fan Static Pressure | 1.85 mm-H2O |
| Noise Level | 0.3 Sone |
| Warranty | 6 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 6 Years |
Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB AIO Liquid Cooler, 240mm
- 240mm AIO Liquid Cooler with ARGB Lighting
- 2 x Arctic P12 PWM A-RGB Fans
- Copper Cold Plate
- 450mm Braided Tubes
- Offset AM5 Mounting Centered Over Hotspot
- AMD Mounting: AM4, AM5
- Intel Mounting: LGA 115x, 1200, 1700, 2011-3, 2066
- 6 Year Warranty
- Product Code: ACFRE00093A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






