Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Based on silicone and a special filler, TP-3 outperforms high-performance pads, especially when height differences of closely spaced chips typically occur due to manufacturing tolerances. The TP-3 offers excellent thermal conductivity despite extremely low hardness. The thinner the pad, the lower the thermal resistance. The TP-3 pad with a thickness of 0.5 mm can easily be compressed to 0.3 mm and thus compensate for height differences between various components of up to 0.2 mm. Please note that due to the extremely low hardness, the installation of the 0.5 mm pad requires extra care. The ARCTIC TP-3 is electrically insulating, non-adhesive, and easy to handle. This means that optimal and safe heat transfer can be ensured in many application areas. The 0.5 mm variant is ideally suited as an alternative to heat-conducting foil. The pads are available in different dimensions, depending on their thickness. If required, the pads can also be independently cut to any size.
| SKU | ACTPD00060A |
| Thermal Resistance | 0.154°C/W |
| Thermal Conductivity | Not Specified |
| Dielectric Constant @ 1MHz | 5.19 |
| Viscosity | N/A |
| Specific Weight | 3.4g/cm3 |
| Temperature Range | -40°C to +150°C |
| Size | 200mm x 100mm x 1.5mm |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | None |
Arctic TP-3 Premium Performance Thermal Pad, 200x100x1.5mm, Twin Pack
- Two Thermal Pads
- Size: 200mm x 100mm x 1.5mm
- Thermal Resistance: 0.154°C/W
- Premium Performance
- Can Be Independently Cut To Size
- Product Code: ACTPD00060A
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R699

